Rodinný dům u Olomouce

Mladá rodina si splnila sen o zdravém a příjemném bydlení v malé obci s dobrou dostupností do města, kde pracují. Domovem se pro ně stala dřevostavba postavená na klíč dle individuálního projektu. Stavba má přátelský výraz a vlídný interiér na přiměřené užitné ploše. Má důmyslně uspořádanou dispozice a vyvážené proporce.
Dřevostavba byla vybudována v přední třetině podlouhlé parcely. U vstupu/vjezdu na pozemek je umístěné kryté parkovací stání se skladem na nářadí. Obdélníkový půdorys domu reaguje na tvar pozemku, jeho podélná osa je orientovaná ve směru západ–východ. Stavba byla inspirována tradičními chalupami, pro ráz obce představuje vysokou přidanou hodnotu. Základním archetypálním tvarem hmoty se strmější sedlovou střechou prostupuje hranol, kterým je na jihu rozšířená společenská část domu v přízemí a v podkroví vytvořený vikýř. Na severní straně je mělký vikýř pro prostor schodiště a koupelny. Materiálové řešení: přírodní dřevěný obklad, bílá omítka, antracitová barva střechy a světle šedé okenní rámy.
Interiéry jsou uspořádány racionálně s ohledem na funkci a orientaci k světovým stranám. Hygienické zázemí, šatník a schodiště jsou podél severní strany domu, směrem na jih obytný prostor s pobytovou terasou. Denní zónu v přízemí tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou. Ložnice rodičů v přízemí má orientaci na východ, v podkroví jsou dětská ložnice a herna, pracovna a koupelna s WC. V místnostech jsou viditelné masivní dřevěné panely, světlé dřevěné stěny doplňují převážně světlé barevné odstíny ostatních prvků v interiéru. Vnitřek domu, který působí útulně a prostorně, je současně ve vizuální harmonii s exteriérem stavby.
Na zahradě majitelé domu vysadili ovocný sad a zakládají zeleninové záhony, na stavbu bazénu nepomýšlí.

Autorská zpráva
Foto: Milan Hutera
Realizace byla vybraná do publikace Ročenka dřevostaveb 2019 a na mezinárodní přehlídku Salon dřevostaveb 2020.

Autor: Prodesi – Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Projekt: Josef Tománek
Dodavatel: Domesi, s. r. o.
Užitná plocha: 154 m2

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Úžasná knihovna. Tiše závidím.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*