Rodinný dům u Prahy

Majitelé si vybrali typový rodinný dům La Paz v nové zástavbě nedaleko Prahy. Dvoupodlažní dům s dispozicí 5+kk si majitelé upravili přidáním nebo naopak ubouráním některých příček. Dům patří manželům, kteří již mají děti odrostlé a užívají si vnoučat. Bydleli v centru Prahy, ale cítili, že potřebují změnu, a toužili po domě se zahradou. Majitel domu si také přál krytý bazén, který by mohla hojně využívat i vnoučata.

Při vstupu do domu se nacházíme v menší chodbě, ze které se dostaneme do technické místnosti. Zde je pračka se sušičkou a kotlem na ohřev vody. Rovněž jsou zde úložné prostory. Z technické místnosti se dá také vejít do garáže, což je velká výhoda, neboť v případě nepříznivého počasí nemusíte procházet na cestě do domu venkovním prostorem. Garáží se dá projít i na zahradu.

Dále se z chodby dostaneme do pracovny, kde má majitel domu umístěnou velkou knihovnu, pracovní stůl a rohový gauč. Ve spodním patře se také nachází koupelna se sprchovým koutem. Další místnost, do které lze vejít z chodby, je obývací pokoj spojený s kuchyní. Jedná se o velice prosvětlený prostor, neboť je zde přes celou jednu zeď velké okno. Celý obývací prostor včetně kuchyně je laděn do světlých odstínů s šedými doplňky.

Kuchyň je ve tvaru písmene U a je zhotovena v bílé barvě ve vysokém lesku. V místnosti jsou krbová kamna. Celý dům je vytápěn podlahovým topením a rovněž i klimatizací, která je umístěna jak v obývacím pokoji, tak i v dalších místnostech domu. Okna jsou opatřena venkovními žaluziemi. 

Ve druhém patře se nachází tři místnosti: ložnice a dva hostinské pokoje. V ložnici je pro pohodlí umístěna veliká šatna. Ve druhém patře se též nachází další, větší koupelna, kde mají manželé umístěnou jak vanu, tak i sprchový kout. Vše je laděno do odstínů hnědé barvy.

Na zahradu se vstupuje z obývacího pokoje přes terasu, která je krytá. Pergola má kovovou konstrukci s bočním stíněním, které se při špatném počasí dá automaticky stáhnout. Prostor je tedy z boční strany chráněn před deštěm a majitelé mohou terasu využívat i při špatném počasí. Zahrada je složena z užitkové i okrasné části a je místem pro relaxaci a odpočinek.  

Technické údaje:
Objekt je založen na pasech zakončených ztraceným bedněním. Pro realizaci stavby objektu je zvolena technologie výstavby zděné stavby pomocí zdiva ECOTON. Svislé obvodové nosné stěny jsou tvořeny broušenými bloky ISO-MAXI 36,5 o pevnosti P15. Vnitřní nosné zdivo je z broušených cihel Ecoton ISO-PRO 30,0 o P8, Ecoton 24,0 o P15 a vnitřní příčky z broušených příčkovek Ecoton 17,5 o P15 a Ecoton 11,5 o P10. Zdivo je zděno na maltu pro tenké spáry do 1 mm.

Stropní konstrukce je tvořena stropními panely. Dům je zastřešen plochou pultovou střechou o sklonu 2 % se střešní hydroizolační fólií.

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Hana Hrdinová

Architekt:  Ing. arch. Miroslav Gebas
Navrženo: rok 2017
Realizace: 2018/2019
Dispozice: 5+kk
Plocha pozemku: 641 m2
Užitná plocha: 179,13 m2
Podlahová plocha: 179,13 m2 
Obytná plocha: 91,42 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Jelikoz typovy rodinny dum LaPaz je mi zcela neznamy (v Bolivii jsem nekdy nebyl) tak mi zde velmi citelne chybi pudorysy a polohovy plan mista, abych si plne overil jeho vlastnosti. Upoutal mne jeho pohled zvenku,svou az strohosti. Pripomina mi hrichy meho prostopasneho mladi, kdy jsem si take myslel (spolu s Mies van der Rohe) ze mene je vice.
    Zde si to ale stavebnici zase tolik nemysleli, kdyz v provedeni vnejsek trochu |nacancali|.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*