Rodinný dům v Chlumci nad Cidlinou

Zadání: Stavba rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu
Architektura: Dům stojí v Chlumci nad Cidlinou, městě, které je známé selskými bouřemi z konce 18. století, povstáním sedláků. Ačkoli nebyly ozbrojené půtky úspěšné, v podstatě vyústily ke zrušení nevolnictví. Investor se jmenuje Sedlák a já od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem.
Parcela je situována na vyvýšenině proti zámku Karlova Koruna. To je samo o sobě nepřehlédnutelnou inspirací. Ke stavbě zámku přizval hrabě František Ferdinand Kinský vynikající umělce své doby, českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela a pražského stavitele Františka Maximiliána Kaňku. Vznikl tak barokní skvost s centrální kompozicí a ideálním umístěním do krajiny. Zámek se pro mě stal hlavním motivem výhledu z obytného prostoru a zrcadlí se i ve finálním návrhu domu. Svým způsobem je dům parafrází na protější zámek, korunou i rozkvetlým květem s důrazem na zachování rázu selského stavení.
Autorská zpráva
Foto: Zdenek Balík, Robin Rezek


Autor: ZETTE ateliér s.r.o. – Zdenek Balík
Zastavěná plocha: 197 m2 
Užitná plocha: 164 m2  

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Na jednu stranu zateplujeme domy, abychom ušetřili na topení, a na druhou stranu otvíráme místnosti až do krovu. Dává vám to smysl?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*