Rodinný dům v Dobříši

Rodinný dům se nachází na okraji města. Hlavním konceptem bylo vytvořit otevřený „fluidní“ prostor bez zbytečných dveří, chodeb a překážek. Návrh jsme situovali do dvou pomyslných bloků: západní s ložnicemi se vyznačuje pravidelným tvarem a uzavřeností, ve východním je velký obytný prostor, jenž se tvarově rozevírá do zahrady. Hlavním principem bylo propojit obytný prostor co nejvíce s přírodou. To se povedlo díky atriu, které vstupuje do středu dispozice a vestavnému květináči, který se zároveň „zrcadlí” ve stropě v podobě velkého kruhového světlíku. Spojení s přírodou podporuje také vodní prvek, který díky šumění vody dotváří atmosféru a majitele vyzývá k relaxaci. V návrhu zahrály zahrada a zeleň nemalou roli. Během projektování jsme ke spolupráci vyzvali Ateliér Partero, který se postaral o vytvoření dokonalého okolí domu.

Materiálově je dům rozdělen na kamenný „sokl“ z černé břidlice a výrazný lem atiky, který je proveden ve formě „strakaté“ omítky. Prosklení propojující obytný prostor a zahradu má formu bezrámového zasklení, tudíž při pohledu ven neruší ve velké ploše žádné masivní prvky okenních rámů. Pro vytvoření pocitu soukromí je však možnost použít dřevěné posuvné žaluzie.

Interiér ctí ducha celého návrhu, dominantním prvkem je podlaha z dubových prken. Kamenný obklad z fasády nahradila v obytné místnosti hrubá stěrka v zemitém až měděném odstínu, která dává vyniknout interiérovým dveřím přes celou výšku místnosti. V hlavním prostoru jsme použili solitérní prvky s oblými tvary, a tak zde není žádný roh, který by obyvatele „ohrožoval“. Toto uspořádání zároveň nechává volnou ruku majiteli k využití prostoru, kdy stabilním prvkem je umístění závěsného krbu a vestavného květináče.

Autorská zpráva
Foto: Vít Černý


Autoři: Jana Šimánková, Marek Šinágl, Pavel Zezula, Jana Fischerová – koncept

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*