Rodinný dům v Českých Budějovicích

Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. V případě novostavby na kraji Českých Budějovic to neplatí, na jednom místě se potkali oba – v  domě bydlí lékař se svou rodinou a hlavně se v něm zabydlela i spousta slunce díky velkorysým proskleným plochám. V jedné z nejvyhledávanějších lokalit Českých Budějovic zvané Za Stromovkou vyrostla stavba, která pamatuje na příští generaci, energeticky úspornými materiály i obsahem. Dům je díky použitým technologiím (tepelněizolační cihly HELUZ Family 2in1, hliníková okna s izolačními trojskly Schüco) navržen na pomezí nízkoenergetického a pasivního a sestává ze dvou oddělených bytových jednotek, takže je připraven pojmout i další generaci dospělého syna.

Idea dvojdomku se rodila delší dobu, rodina bydlela v domě jen přes kopec vzdáleném, ale s dorůstajícími syny bylo třeba přemýšlet o prostornějším budoucím bydlení, a tak už před lety zakoupila nedaleké dvě sousedící parcely. Ty dohromady tvoří pozemek o rozloze více než tři tisíce čtverečních metrů, takže vyhovovaly záměru postavit rodinný dům o dvou bytových jednotkách. Zatímco původní domek rodiny byl klasický s podkrovím a sedlovou střechou, nový domov je architektonicky zcela odlišný. „Domy pana architekta Vostrackého jsou atypické a poznatelné na první pohled, už třeba tím, že fasádu místo klasické omítky tvoří fasádní desky. Znali jsme několik jeho projektů z našeho okolí a jeho rukopis se nám líbil. Navrhuje domy hodně otevřené do zahrady, hodně prosklené, tím nás zaujal,“ popisuje investor, kde hledal inspiraci.

Jeden celek s dostatečným soukromím pro dvě rodiny
„Na přání investora jsem navrhl dva samostatné domy s propojenými hmotami do jednoho celku. Oba domy mají samostatné vstupy, vjezdy i parkování. Pozemek je svažitý ve tvaru L s rameny na východ a jih. Objekty jsou rovněž ve tvaru L a přirozeně kopírují tvar pozemků. Umístěny jsou podél severní hranice pozemku a jsou výškově odskočeny o cca 2,4 m,“ popisuje stavbu autor projektu Josef Vostracký z rodinné firmy ATELIER Vostracký.

Větší bytová jednotka s dvougaráží má dispozici 5 + kk, s jedním nadzemním podlažím a částečným podsklepením. Dispozice je rozdělena na část rodičů s ložnicí, pracovnou a mini fitness prostorem, v části dětí jsou dva dětské pokoje a pokoj hostů. Obě části jsou propojeny společným obývacím pokojem a kuchyní. Interiér domu definuje praktičnost, střídmost a volnost prostor. Zatím neobydlený menší dům je řešen jako 3 + kk, na pozemku je situován níže a plynule navazuje na přístřešek pro parkování dvou osobních aut. V menším domě je obývací pokoj s kuchyňským koutem, jídelnou a dvě ložnice. Terasy obou domů jsou kryté přesahy střechy a na větší terasu navazuje venkovní bazén. Orientovány jsou na jih a od sebe jsou odděleny výškově i osázením zahrady, takže oba domy mají dostatek soukromí i na terasách.

Tepelněizolačním požadavkům vyhověly cihly HELUZ FAMILY 2in1 bez dodatečného zateplení
Řešení domu vyznává jednoduchost, přirozenost i fenomény pozemku. Stavba byla provedena zděnou technologií HELUZ se zateplením minerální rohoží do roštu v kombinaci s tepelněizolačním zdivem HELUZ FAMILY 2in1. Fasády obou domů jsou tvořeny stěrkovou omítkou, do zahrady pak obložením z fasádních desek nebo modřínových latí a prosklenými plochami. To umocňuje přirozenost domu a propojení se zahradou. Při pohledu ze zahrady jsou oba domy výškově přízemní a neční nad úroveň terénu. Dům je navržen na rozhraní nízkoenergetického a pasivního domu, proto byly pro obvodové stěny použity cihly HELUZ FAMILY 2in1 pro jednovrstvé zdivo a pro zdi s fasádním obkladem cihly HELUZ FAMILY 25. Broušené cihly HELUZ FAMILY 2in1 mají v porovnání s ostatními materiály pro jednovrstvé zdění nejlepší tepelněizolační vlastnosti na českém trhu. Vyplněním dutin cihel polystyrenem došlo ke 40% navýšení jejich tepelněizolačních vlastností při zachování paropropustnosti, která je podmínkou zdravého bydlení. Obvodové zdivo z cihel HELUZ FAMILY 2in1 šířky 500 mm dosahuje hodnoty součinitele prostupu tepla U = 0,11 W/m2K, takže splňuje bez dodatečného zateplení doporučené hodnoty pro pasivní domy.

„Je to otázka materiálů na fasádě a technických detailů,“ vysvětluje kombinaci dvou typů cihel projektant Josef Vostracký. „Pokud na fasádu navrhuji omítku, používám zdivo HELUZ FAMILY 2in1 tloušťky 500 mm bez potřeby dalšího zateplení. Pokud je fasáda obložena deskami nebo dřevem, volím cihly HELUZ FAMILY o tloušťce 250 mm, před které umístím dvojitý rošt s minerální rohoží a zavěšenou fasádu. V technických řešeních, která používám ve spojitosti s architekturou a tepelněizolačními parametry, mi cihelný systém HELUZ zcela vyhovuje, má k dispozici všechna potřebná řešení.“
 
Investor je spokojen s prosluněným domem a výhledy
Oba domy jsou volně položeny do zahrady, která na ně zcela přirozeně navazuje. Na jižní straně pocit volnosti a krajiny umocňuje navazující pole a volný terén. Díky celoproskleným stěnám z vysoce tepelněizolačních hliníkových systémů Schüco AWS 90.SI+ s trojitým izolačním sklem (jsou vhodné i pro pasivní domy) si mohou obyvatelé domu užít krásné výhledy na panorama Českých Budějovic a okolí. Komfortní vstup na terasu zajišťují rovněž vysoce tepelně izolované posuvné dveře se zdvihem Schüco  ASS 70.HI, s perfektní vodotěsností a zvukovou izolací. Prosklené plochy jsou navíc chráněny před sluncem přesahy střech a venkovními hliníkovými žaluziemi, v zimním období je naopak jejich zásluhou dům naplněn denním světlem. „Slunce a výhledy, to nám v minulém domě chybělo. Bydleli jsme v takovém malém ďolíku pod kopcem, kolem parcely vedla silnice, i když ne frekventovaná, tak přece jen to nebylo zcela komfortní. Teď jsme na kopci s krásnými výhledy a prosluněnou zahradou i domem,“ je spokojen investor. 


Rodinný dům v Českých Budějovicích
Autor projektu: Josef Vostracký, Ateliér Vostracký
Realizační firma: CB stav České Budějovice
Zastavěná plocha: 336 + 121 m2
Užitná plocha: 279,1 + 96,3 m2
Foto: Petr Zikmund

Konstrukce:
Obvodové zdi: Cihelný systém HELUZ – HELUZ FAMILY 2in1 50, HELUZ FAMILY 25
Příčky a překlady: HELUZ

Okenní systémy: Hliníkové systémy Schüco AWS 90.SI+ s trojitým izolačním sklem, posuvné dveře se zdvihem Schüco ASS 70.HI

tisková zprávaZadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*