Rodinný dům v Řevnicích

Pozemek se nachází ve vilové čtvrti na severním svahu Řevnic nad údolím Berounky. Dům je situován do jeho spodní části tak, aby co nejvíce využíval jižní část zahrady. Severovýchodní roh domu má návaznost do zeleně zahrad a otevřený výhled do údolí.
Hmota stavby je zasazena do terénu tak, aby respektovala svažitý pozemek, je zapuštěna do zeleně zahrady. První nadzemní podlaží je předsazeno přes podzemní patro, v části směrem do ulice je dům odlehčen vykonzolováním nad přístupovou částí. Pomyslný čtvercový půdorys protíná křivka elipsy, která vymezuje jižní fasádu a vytváří zapuštěné polouzavřené patio s přetaženou tenkou pergolou. Dům je u východní, severní a západní fasády jakoby uzavřen sám do sebe, v jižní části se naopak otevírá do zahrady a využívá intimní terasu.
Podzemní patro navazuje na příjezdovou a vstupní cestu, slouží jako vstup do domu s hlavním schodištěm do obytné části. Dále je zde umístěna garáž, technické zázemí a prádelna. V severovýchodním rohu je situován hostinský pokoj s koupelnou.
Dispozičně jsou nadzemní patra rozdělena na obytnou a ložnicovou část. Obytná část využívá po celé délce transparentní zakřivenou jižní fasádu se stálým kontaktem se zahradou. Druhou část domu vymezuje severovýchodní roh s krásným výhledem a část pokračujícího zakřivení orientovaného do patia, kde jsou situovány ložnice a chodba se šatnou.
V domě jsou důležité průhledy a výhledy skrz prostory do výseků zeleně, které tvoří jednotlivé obrazy.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Autor: JRA – Ing. arch. Magdalena Rochová, Ing. arch. Radek Jaroušek
Statika: Ing. Radek Brandejs
Celková užitná plocha: 288 m2
Zastavěná plocha: 198 m2
Plocha pozemku: 1153 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*