Rodinný dům v Havířově

Investor oslovil několik architektonických kanceláří s jasně definovaným zadáním: rodinný dům pro konkrétní parcelu, který bude co nejvíce otevřený směrem na panorama Beskyd a bude sloužit jako domov pro manželský pár s odrostlými dětmi.

Dům je situován v horní části pozemku na jižním svahu, ve spodní části parcely je garáž. Navrhli jsme dispozici s volně plynoucím obytným prostorem, který je vložen mezi dvě horizontální desky. V centru domu je ložnice, dimenzovaná tak, aby v budoucnu mohla případně sloužit jako golfový trenažér. Klidová část je orientovaná do intimního patia na severní straně objektu. Naopak celá jižní část domu je prosklená. Na terasu s bazénem vybíhá z interiéru domu solitér sauny.

Nosná konstrukce domu je železobetonová monolitická s tepelnou izolací na straně svahu. Klient si přál na stěnách v interiéru ponechat železobetonové konstrukce v maximální možné míře jako pohledové a v co nejpřirozenějším stavu. Prosklené obvodové stěny jsou řešeny izolačními trojskly s hliníkovými rámy. Na podlaze jsou použity lité polyuretanové a betonové stěrky. Na stavbě je zelená extenzivní střecha.

Místo: Havířov
Generální projektant: Kamil Mrva architects
Autor: Kamil Mrva, Martin Rosa
Spolupráce: Jaroslav Holub, Tomáš Šenovský
Dodavatel: Fa Kožušník, Al-Construct, Glamur                
Zastavěná plocha: 406 m2
Užitná plocha: 235 m2
Obestavěný prostor: 1070  m3
Projekt: 2010
Realizace:  2010-2013
Foto: studio Toast

Publikováno v časopise Stavba č. 1/2017, str. 52-53, 62-63


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*