Rodinný dům v Jinonicích

Úzká ulice s částečně dochovaným ospalým charakterem starých Jinonic se v jednom místě rozevírá v plácek se studní. V jeho čele stál opuštěný dům, hmotový slepenec, jehož pozdější neuvážené přístavby převyšovaly původní přízemní objekt. Soubor těchto drobných stavení, vyskládaných ve svažité zahradě, se nacházel ve velmi zanedbaném, neobyvatelném stavu. V návrhu jsme ponechali pouze nejstarší kamennou část orientovanou do ulice, skrze ni je možné vystoupat do hlavního obytného podlaží, ve dvou nových hmotách. Nejvyšší část věnujeme dětem. Všechny obytné prostory, včetně dětských podkrovních pokojů, mají přímou návaznost na prosluněnou svažitou zahradu, od ulice odcloněnou vlastním domem. Starou a novou část spojuje z vnějšku v celek jednotná barevnost štukové omítky i režná keramická taška na střeše. O stáří jednotlivých částí domu napoví zejména detail; s původním tvaroslovím lehce kontrastuje současné minimalistické pojetí.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

 

Autor: Ing. arch. Jiří Weinzettl, Ing. arch Barbora Weinzettlová, Ing. arch. Veronika Indrová; spolupráce Ing. Michal Hamada, hlavní inženýr projektu
Zastavěná plocha: 193 m2
Užitná plocha: 318 m2
Generální dodavatel stavby: AMO, spol. s r.o.

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Skvělá práce. Tleskám!

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Zcela souhlasím, je to fantastická věc, jedna z nejlepších za poslední léta. Doporučuji si vyhledat, jak to místo vypadalo předtím.
  Dokonale to doplňuje místní zástavbu, zachovává to podstatné a přidává novou kvalitu.

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  No to si snad děláte legraci. Takhle prznit vesnici. Není těch puristických staveb už dost?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*