Rodinný dům v Malé Lhotě

Pozemek, na kterém dům vznikl, se nachází v malebné vesnici na okraji Českomoravské vrchoviny. Původně tu stály vesnické budovy, které byly v dezolátním stavu a byly odstraněny. Hlavním cílem návrhu bylo vytvořit objekt, který by na sebe neupozorňoval a nebyl pro vesnici nepřítelem. Dům vychází z tvarosloví původních domů na vesnici.
Hmota novostavby částečně respektuje členění hmot původní usedlosti. Podélná hmota domu se sedlovou střechou je orientovaná kolmo na náves. Fasáda směrem do návsi má jednoduchý štít, který pak navazuje na kamenné stěny ohraničující vlastní pozemek. Tyto stěny kopírují původní stěny a vznikly použitím kamení z rozbořených starých stavení. Díky tomu byla vytvořena jedna úroveň pobytového patra a zahrady. Od vedlejšího domu je dům odsazen zapuštěnou garáží se vstupem do domu. Důležité bylo také v návrhu zakomponování staré lípy, ke které se dům přisadil a vznikl tak příjemný vstup krytý tímto stromem.
Do domu se vstupuje v úrovni garáže, kde je vstupní hala. Garáž je doplněna o technickou místnost a prádelnu, které na vstupní halu navazují. Po schodišti se vystoupá o půl patra do obytné části, která je v jedné úrovni propojena s pobytovou zahradou velkými posuvnými okny. Tento prostor je otevřen až k hřebenu střechy bez použití vazných trámů a osvětlen vrchním podélným oknem. Obytné patro tvoří obývací prostor spojený s kuchyní a jídelnou. Kuchyňská část je zapuštěna pod podkrovní část. Snížený strop nad kuchyní je železobetonový žebírkový strop. Za dřevěnou stěnou směrem do ulice je umístěna hlavní ložnice s koupelnou.
Z hlavního prostoru se po jednoramenném schodišti s pevnými dřevěnými bočnicemi vystoupá na podkrovní galerii, která lemuje obytný prostor. Jako zábradlí jsme použili atypicky kotvené dubové dřevěné profily bez horního propojení. Z této galerie se vstupuje do dvou stran, kde jsou umístěny ložnice, koupelna a šatna.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


 
Autor: JRA Jaroušek Rochová architekti – Ing. arch. Radek Jaroušek,  Ing. arch. Magdalena Rochová
Statika: Ing. Radek Brandejs
Celková užitná plocha: 330 m2
Zastavěná plocha: 335 m2
Plocha pozemku: 5690 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*