Rodinný dům v Opavě

Místo stavby leží východně od centra města, v blízkosti řeky Opavy a přímo sousedí s náhonem. Pozemek je prolukou mezi dvěma bytovými domy, okolní zástavba je různorodá, nekompaktní. Objevují se zde jednopatrové rodinné domy, průmyslové přízemní i vícepatrové objekty a vícepatrové bytové domy. Stavební pozemek má lichoběžníkový tvar o šířce 14 metrů, do ulice je otočen jižním směrem, jeho délka je 55 metrů.
Hmotově respektujeme přímo navazující zástavbu stejnou výškou atiky.  Lapidární kubus ve skutečnosti tvoří větší hmota přízemí, která je v patře ustoupena ze severní i z jižní strany, kde ji doplňuje dřevěná pergola. Ta kromě toho, že slouží k odstínění jižního slunce, vytváří také bariéru před výhledem do průmyslové zóny. Ze severní strany ustupuje hmota proto, aby se na zahradu dostalo více slunce, aby dům nestínil zahradě. Ze západní strany dům přímo navazuje na sousední objekt, z východní strany má dům odstup 3,5 metrů od sousední stavby, aby byl možný průjezd do zahrady.
Dům je přístupný branou do průjezdu, dále pak do zádveří a chodby. Z ní je přístupná šatna, technická místnost, sklad, schodiště do 2. NP, kuchyně s jídelním koutem a obývací pokoj. Ve druhém podlaží jsou dva pokoje s malou terasou, cloněnou dřevěnou pergolou, ložnice rodičů a koupelna.

Konstrukčně se jedná o nepodslepený zděný dvojtakt s plochou střechou. Hlavní hmota objektu má bílou omítku, pergola a vjezdová vrata jsou obloženy modřínovými prkny. Okna jsou tmavě šedá.
Dům vytápí tepelné čerpadlo vzduch-voda. Má elektricky ovládané venkovní rolety doplněné o zabezpečovací systém.

Autorská zpráva

 

Autor: WMA architects – Adam Weczerek, Martin Materna; spolupráce Jan Lefner
Dodavatel: KERN stavební firma s.r.o.
Náklady: 3 500 000 Kč
Zastavěná plocha: 138 m2
Obestavěný prostor: 903 m3
Užitná plocha: 187 m2
Celková plocha pozemku 746 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Kam nechodí slunce, tam chodí lékař …..

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Zdá se mi, že čím hlouplější řešení, tím obdivovanější, bez ohledu, jestli se to do stávající zástavby hodí, nebo to patří někam na salaš

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*