Vila v Petřkovicích získala hlavní cenu STAVBA POROTHERM 2009 ve výši 150 000 Kč.
„Stavba představuje ojediněle čistou, jednoduchou architekturu klidného, úsporného a výrazově velmi čistého rodinného domu. Jeho dispozice je dostatečně komfortní, nápaditě uspořádaná s pohodlnými funkčními vazbami a prostorovým vylehčením celkového objemu. Je to dům symbolizující nadčasový ideál kvalitního bydlení v přírodě.“
(Zdroj: Tisková zpráva ze soutěže, listopad 2009)
Průvodní zpráva architektů
Při navrhování domu do prostředí s ne příliš výrazným přírodním rámcem, ale zajímavými výhledy jsme hledali řešení v jejich co možná největším zhodnocení a respektování. Objem domu jsme na přání klienta řešili v horizontálních proporcích, které umožňují jeho nenásilné včlenění do prostředí a intenzivnější propojení všech jeho místností se zahradou. Sepětí domu s přírodou má své kořeny u prérijního domu architekta F. L. Wrighta, jenž později přejímá i řada významných českých architektů.
Náš návrh rozvádí koncept těchto vil. Při hledání pozice domu na rozlehlé parcele jsme vycházeli z mírně vydutého profilu terénu a zvolili umístění domu ve střední části pozemku tak, aby byla co nejvíce využita zahrada, sklon terénu a orientace ke světovým stranám. Přístup k domu cestou v zahradě je prostorovým zážitkem samotným. Hmotový, objemový, dispoziční a materiálový rozvrh domu je pak logickým důsledkem jeho umístění.
Vila je pojata jako kompaktní hmota o půdorysu lichoběžníka, traktovaná na pravidelné moduly svislých konstrukcí. Směr zkosení severozápadní fasády vychází ze snahy získat výhodnější orientaci ke světovým stranám, zejména k západnímu slunci. Do takto vytvořené modulové struktury jsou vkomponovány čtyři venkovní prostory, které tvoří přechod mezi domem a zahradou. Ke každé obytné místnosti přiléhá venkovní atrium, které je však stále chápáno jako součást obytného interiéru domu.
Materiály jsou použité ve svém přirozeném zemitém vzhledu a podporují koncept horizontální venkovské vily. V principu jsou všechny nosné konstrukce do úrovně stropu keramické, omítané přírodními štukovými omítkami. Od výšky nadpraží jsou pak veškeré konstrukce z pohledového betonu. Konstrukce a povrchy procházejí volně z interiéru do exteriéru a naopak. Doplňují je kvalitně zpracované dřevo vestavěných nábytků, podlah a kov v přírodní úpravě, případně v barvách odpovídající barevnosti omítek.
V budoucnu bude zrealizováno kryté garážové stání v přední části pozemku.
Dům byl publikován ve Stavbě 3/2009
Identifikační údaje:
Vila, Petřkovice u Ostravy
Kategorie: rodinné domy
Investor: Martin a Markéta Dybalovi
Autoři stavby: Pavel Nasadil, Jan Horký / FAM Architekti, Marek Nábělek
Statika, stavební dozor: Hana Svobodová
Zastavěná plocha: 202,74 m2 (bez vnějších atrií)
Zastavěná plocha celkem: 237,09 m2
Obestavěný prostor: 770,4 m3
Generální dodavatel: VS-Invest, a. s., Ostrava
Ostatní dodavatelé: NBS Invest, a. s., Descom.cz, s. r. o., Síkora Interiér, Studio Nabito Třinec
Rok zahájení projektu: 07/2005
Rok realizace stavby: 04/2007 — 09/2008
Zahájení užívání stavby: 09/2008
Náklady stavby na m3: 7140 Kč
Foto: Tomáš Balej
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…