Rodinný dům v Petřkovicích u Ostravy

Fotogalerie ke článku (3)

Situace

Situace

Řezy

Řezy

Půdorys

Půdorys
Celá fotogalerie (3)

Vila v Petřkovicích získala hlavní cenu STAVBA POROTHERM 2009 ve výši 150 000 Kč.
„Stavba představuje ojediněle čistou, jednoduchou architekturu klidného, úsporného a výrazově velmi čistého rodinného domu. Jeho dispozice je dostatečně komfortní, nápaditě uspořádaná s pohodlnými funkčními vazbami a prostorovým vylehčením celkového objemu. Je to dům symbolizující nadčasový ideál kvalitního bydlení v přírodě.“
(Zdroj: Tisková zpráva ze soutěže, listopad 2009)

Průvodní zpráva architektů


Při navrhování domu do prostředí s ne příliš výrazným přírodním rámcem, ale zajímavými výhledy jsme hledali řešení v jejich co možná největším zhodnocení a respektování. Objem domu jsme na přání klienta řešili v horizontálních proporcích, které umožňují jeho nenásilné včlenění do prostředí a intenzivnější propojení všech jeho místností se zahradou. Sepětí domu s přírodou má své kořeny u prérijního domu architekta F. L. Wrighta, jenž později přejímá i řada významných českých architektů.

Náš návrh rozvádí koncept těchto vil. Při hledání pozice domu na rozlehlé parcele jsme vycházeli z mírně vydutého profilu terénu a zvolili umístění domu ve střední části pozemku tak, aby byla co nejvíce využita zahrada, sklon terénu a orientace ke světovým stranám. Přístup k domu cestou v zahradě je prostorovým zážitkem samotným. Hmotový, objemový, dispoziční a materiálový rozvrh domu je pak logickým důsledkem jeho umístění.

Vila je pojata jako kompaktní hmota o půdorysu lichoběžníka, traktovaná na pravidelné moduly svislých konstrukcí. Směr zkosení severozápadní fasády vychází ze snahy získat výhodnější orientaci ke světovým stranám, zejména k západnímu slunci. Do takto vytvořené modulové struktury jsou vkomponovány čtyři venkovní prostory, které tvoří přechod mezi domem a zahradou. Ke každé obytné místnosti přiléhá venkovní atrium, které je však stále chápáno jako součást obytného interiéru domu.

Materiály jsou použité ve svém přirozeném zemitém vzhledu a podporují koncept horizontální venkovské vily. V principu jsou všechny nosné konstrukce do úrovně stropu keramické, omítané přírodními štukovými omítkami. Od výšky nadpraží jsou pak veškeré konstrukce z pohledového betonu. Konstrukce a povrchy procházejí volně z interiéru do exteriéru a naopak. Doplňují je kvalitně zpracované dřevo vestavěných nábytků, podlah a kov v přírodní úpravě, případně v barvách odpovídající barevnosti omítek.

V budoucnu bude zrealizováno kryté garážové stání v přední části pozemku.

Dům byl publikován ve Stavbě 3/2009

Identifikační údaje:

Vila, Petřkovice u Ostravy
Kategorie: rodinné domy
Investor: Martin a Markéta Dybalovi
Autoři stavby: Pavel Nasadil, Jan Horký / FAM Architekti, Marek Nábělek
Statika, stavební dozor: Hana Svobodová
Zastavěná plocha: 202,74 m2 (bez vnějších atrií)
Zastavěná plocha celkem: 237,09 m2
Obestavěný prostor: 770,4 m3
Generální dodavatel: VS-Invest, a. s., Ostrava
Ostatní dodavatelé: NBS Invest, a. s., Descom.cz, s. r. o., Síkora Interiér, Studio Nabito Třinec
Rok zahájení projektu: 07/2005
Rok realizace stavby: 04/2007 — 09/2008
Zahájení užívání stavby: 09/2008
Náklady stavby na m3: 7140 Kč
Foto: Tomáš Balej

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*