Rodinný dům v Praze Braníku

Dům stojí na jižním svahu, na pozemku se vzrostlými stromy. Z místa je výhled na soutok Vltavy s Berounkou, na blízké sídliště a okolní horizonty. Přístup na pozemek je z jižní strany z ulice. Dům respektuje uliční čáru, severní část zahrady tak zůstala nezastavěná. Jeho hmota je na několika místech odstraněna, aby mohly vzniknout krytý vstupní prostor a lodžie. 

Ústředním motivem konceptu byla snaha propojit hlavní obytný prostor na sever i na jih s exteriérem. Jeho umístění v prostředním podlaží umožnilo využít svah k přímému přístupu do zahrady. 

Jednotlivá podlaží tvoří samostatné vrstvy, vertikálně je propojuje točité železobetonové schodiště. Vstupní hala s točitým schodištěm je přístupná přes zádveří ze zastřešeného vstupního prostoru, který slouží k parkování. Hlavní obytné podlaží s kuchyní má jednoduchou dispozici, navazuje na ně dvojice lodžií. Prostor dělí pouze dvojice subtilních sloupů. Horní podlaží tvoří dispoziční trojtrakt – na halu uprostřed navazuje jižním směrem pracovna, v západním traktu se nachází dvojice dětských pokojů se šatnou a koupelnou, ve východním traktu ložnice se šatnou, koupelnou a technickou místností. Točitým schodištěm se dostaneme i na střešní terasu s panoramatickým výhledem.

Objekt je třípodlažní, jedná se o kombinaci stěnového systému a skeletu. Svislé nosné konstrukce jsou monolitické železobetonové a zděné, sloupy ocelové. Vodorovné nosné konstrukce monolitické železobetonové, jedná se o spojitou desku se skrytými průvlaky. Schodiště je rovněž železobetonové.
Fasády tvoří kombinace hladké bílé omítky, pohledového betonu, modřínového dřeva a tmavých hliníkových oken. Zpevněné plochy jsou vydlážděné žulovými kostkami a betonovou velkoformátovou dlažbou.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Autor: Ateliér 4 DS – Luboš Zemen, Vojtěch Navrátil; spolupráce Václav Toufar
Statika: Ing. Robert Tesař
Hlavní dodavatel: IPM Building spol. s r. o.
TDI: Ing. Jan Koláčný
Zahrada: FLERA s.r.o.
Interiér: OOOOX s.r.o.
Plocha pozemku: 1100,70 m2
Zastavěná plocha domu: 162,56 m2
Čistá podlažní plocha: 295,70 m2
Plocha střešní terasy, lodžií a kryté plochy vstupu: 131,00 m2
Obestavěný prostor: 1820,66 m3

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    dům hamburger 🙂

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*