Rodinný dům v Pyšelích

Rohový pozemek, který nikdo nechtěl, protože na něm stála trafostanice, ale ve kterém zkušené oko stavaře vidělo potenciál v podobě klidu a výhledů až na Konopiště. Právě ten si vy-bral investor pro bydlení na okraji Pyšel. A protože chtěl postavit dle svých slov seriózní dům, vybral si cihly HELUZ a postavil dům v pasivním standardu.

„Byla to souhra okolností, jezdili jsme sem za kamarádem na chalupu a moc se nám tady líbilo,“ vzpomíná na impuls ke stavbě investor a dodává: „Toho pozemku se každý bál, protože na něm stála trafostanice, ale protože jsem z oboru, věděl jsem,  že lze udělat přeložku, takže teď už stožár stojí mimo naši zahradu.“

Ticho, které slyšíte
Na té se už naopak rozkládá typový projekt Bohemia, který si investor díky zkušenostem sám doladil, ať už se jedná o „přifouknutí“ přízemí nebo volbu materiálových a barevných kombinací v podobě kvarcitového kamene a omítky na fasádě. Anebo detailů, jako je světlovod v chodbě v horním patře, kdy chtěl plnými dveřmi zachovat soukromí v jednotlivých místnostech, ale zároveň se nechtěl vzdát přirozeného světla. Výsledkem je moderně vypadající dům s členitým půdorysem, dispozičně řešený jako 5+1, který poskytuje dostatečně soukromí případně i dvěma generacím. 

V přízemí je propojen obývací pokoj s kuchyní do velké společné místnosti, své oddělené zázemí zde má i tchán (pokoj + šatnu). Prosklenými plochami, v létě důsledně krytými venkovními žaluziemi, jsou tyto místnosti dostatečně prosluněny a v podstatě z každé je možný vstup na zahradu či terasu. V přízemí se nachází i prostorná technická místnost, ve které lze rozložit pingpongový stůl, zacvičit si a vybylo zde i místo na saunu. Ale hlavně tu jsou ukryty i nejmodernější technologie včetně tepelného čerpadla a rekuperační jednotky. Poschodí je koncipováno jako klidové zázemí domu, ve kterém je ložnice, dětský po-koj, pracovna se vstupem na rozlehlou terasu, šatna i koupelna. A k „vybavení“ domu je třeba připočíst i venkovní bazén a hlavně nedaleký les, kam si majitel se psem chodí tzv. vyčistit hlavu. „To ticho tady slyšíte,“ pochvaluje si lokalitu.

Cihly HELUZ FAMILY 44 2in1 drží v zimě teplo v interiéru, v létě zase venku  
Komfort bydlení kromě okolního ticha utváří i vnitřní tepelná pohoda. Tu v zimě i v létě zajišťuje jednovrstvé obvodové zdivo z tepelně izolačních cihel HELUZ FAMILY 44 2in1 se součinitelem prostupu tepla U = 0,13 W/m2K. 

„V zimě drží teplo uvnitř a naopak v létě zase venku, a to bez dodatečného zateplení. Neotvíráme okna, přesto máme doma krásný vzduch, a to díky efektivnímu větrání, které obstará rekuperační jednotka,“ vysvětluje majitel a vnitřní teploměr lehce nad dvacet i v  nejparnějších letních dnech jeho slova potvrzují. „Kombinace cihel HELUZ FAMILY 44 2in1, rekuperační jednotky a tepelného čerpadla se stará o vysoký komfort bydlení, přitom náklady na teplo jsou super nízké. Za elektřinu platíme ročně včetně ohřevu teplé vody, osvětlení a ohřevu vody v bazénu zhruba 28 tisíc korun,“ shrnuje zásluhy použitých materiálů a technologií majitel. „Chtěl jsem seriózní cihelný dům a cihly HELUZ s izolantem uvnitř jsou  certifikovaný materiál, který funguje,“ dodává investor. 

O projektu
Název:
Rodinný dům, Pyšely
Projekt: Typový dům Bohemia
Konstrukce: Obvodové zdi – cihelný systém HELUZ FAMILY 44 2in1 broušená, příčky a překlady HELUZ, keramické stropy HELUZ MIAKO.
Realizační firma: TERMITAN s.r.o.
Zastavěná plocha: 250 m2

podle podkladů společnosti HELUZ
Foto: Tomáš Dittrich

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Přestože se jedná o typový dům a PR výrobce, považuji za absurdní uvádět u publikovaných staveb jméno fotografa a přitom opomenout projektanta 🙁
    Obecně by si všechny články na tomto webu zasloužily na úvod jednotné identifikační údaje.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*