Rodinný dům v údolí Dyje

Pozemek je prolukou mezi rodinnými domy, které tvoří nábřeží řeky. Terén je velmi svažitý, má původní terasovou úpravu s kamennými stěnami. Nad protějším břehem se zvedá skalní stěna se Znojemským hradem, rotundou sv. Kateřiny a kostelem sv. Mikuláše. Okolní zástavba je různorodá, jedná se především o rodinné či bytové domy, jedno nebo dvoupodlažní. Forma rodinného domu byla nejvíce determinována tvarem, profilem a orientací pozemku. Minimální šířka, velká strmost svahu a orientace na sever udávají základní tvarové parametry objektu. Navržený byl na půdorysu úzkého obdélníku, který ctí uliční čáru ze severní strany a odstupy od sousedních budov. 

Dům má do nábřeží tři nadzemní podlaží, do svahu podlaží jedno. Jeho severní část orientovaná do nábřeží je zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Zbývající část vrchní hmoty pokračuje střechou plochou. Střecha je po celé své ploše zelená a opticky přechází do stoupající zahrady. Do zelené plochy střechy jsou vyříznuté dva asymetricky umístěné okenní otvory dětských pokojů a obytného prostoru. 

Východní stěna hmoty je vysunutá a ustoupená, umožňuje tak prosvětlení ložnice a prostoru chodby ve 2. NP. Hlavní obytný prostor v nejvyšším podlaží je propojený s terasou a zahradou na jižní straně. Díky tomu, že není po své délce dělený, může využívat jak jižní slunce procházejícího ze zahrady prosklenou stěnou jídelní části, tak výhledy na sever do údolí. Právě krásné výhledy do údolí řeky Dyje a na protilehlé skalní svahy s významnými historickými památkami Znojma jsou největší devizou obytného prostoru a celého rodinného domu.

Vjezd i vchod je z nábřežní ulice, podél domu je také venkovní schodiště pro zajištění dostupnosti teras a zahrad. V 1. NP je garáž a technická místnost s tepelným čerpadlem a vzduchotechnikou. Vedle vstupu je umístěna pracovna prosvětlená z nábřeží velkým oknem. Ve 2. NP se nachází ložnice rodičů s vlastní koupelnou, pokoj pro hosta, dva dětské pokoje, velká koupelna a místnost pro domácí práce. Do obytného prostoru ve 3. NP je vsazený uzavřený box se záchodem a spíží, do boxu je vestavěná část kuchyně a krb. Kuchyňský pult místnost rozděluje na severní část s pohovkami a krbem a na jižní část s jídelním stolem s možností otevření na venkovní terasu.

Nosné konstrukce domu jsou ze železobetonu a oceli. Fasádní obklady jsou z hliníkových černých plechů. Okna mají hliníkové rámy, boční stěna vnitřního schodiště je složená z mléčného profilového skla. Skladba zelené střechy má několik vrstev drenážních, filtračních a ochranných fólií.
Dům je vytápěný tepelným čerpadlem země-voda, má vnitřní teplovzdušné větrání s rekuperací.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Autor: Kuba & Pilař architekti – Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Norbert Walter
Plocha pozemku: 439 m2
Zastavěná plocha: 125 m2
Užitná plocha: 186 m2
Obestavěný prostor: 870 m3

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*