Rodinný dům ve svahu

Parcela se nachází téměř na konci slepého uličního ramene, v místě, kde město postupně přechází v les. Zdejší výstavba, započatá v meziválečném období mohutnými vícepatrovými vilami, byla postupně zahuštěna menšími poválečnými domy.
Dům jsme navrhli na místo s průhledem na protilehlý zalesněný svah tak, aby tento průhled zůstal zachován, a to jak pro příchozí od lesa, tak pro obyvatele domů na protější straně ulice. Dům se svou výškou přizpůsobil okolí, směrem do zahrady si však dovolil vykouknout z řady a poskytnout svým obyvatelům dálkový pohled na Drahanské Vrchy. Než kompozičně doplňovat stávající domy tradičního vzhledu chce stavba i přes svou značnou velikost místo nezatěžovat, nenavyšovat množství forem, barev a tvarů. Proto byla část domu umístěna pod terén a veškeré potřebné prostory, včetně venkovní terasy jsou obsaženy v jedné hmotě.
Dům má dvě podlaží: horní podlaží je vstupní, navazuje na garáž pro dvě auta a nachází se zde větší byt s terasou pro rodiče. Spodní menší byt s výstupem na zahradu pro prarodiče je přístupný po venkovním betonovém schodišti. Pokoje dětí jsou situovány mezi oba byty na úrovni spodního podlaží přístupné po vnitřním ocelovém schodišti.

Konstrukce stavby je železobetonová monolitická, část garáže byla založena na mikropilotách. V horním podlaží je železobetonová konstrukce s keramickými vyzdívkami. Střecha s mírným sklonem se svažuje po celé délce domu až ke dvojici vpustí, svedených přes garáž do podzemní retenční nádrže

Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma – BoysPlayNice

Architekt: masparti – Pavel Martinka, Ondřej Spusta; spoluautoři D. Lemák, R. Koiš – Statika Olomouc (konstrukční řešení)
Zastavěná plocha: 190 m2
Užitná plocha: 212 m2   

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Jak tento dům obohatil veřejný prostor? Garážovými vraty.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*