Rodinný dům ve svahu nad Dobříší

Dům je umístěný v severní části obce Dobříš pod vrchem Větrník na pozemku, kde původně stál rekreační objekt. Koncový pozemek zastavěného území je svažitý od severu k jihu s výhledem do údolí a na město. Hlavní přístupová komunikace je při jižní hraně pozemku, kde je také vybudován vjezd a stání pro dva osobní automobily. Odtud vede hlavní pěší nástup ke vchodu do domu. Vedlejší přístupová cesta je zachována i z horní severní strany.

Dům s fasádou z modřínových prken bez povrchové úpravy je kompaktní, dvoupodlažní, podélný od západu k východu. Má plechovou pultovou střechu se sklonem kopírujícím sklon terénu pozemku. Objekt je do terénu zasazen tak, aby byl přístupný ve dvou úrovních.

V přízemí je hlavní vchod do domu a kontakt ložnice a pokojů s hlavní obytnou jižní částí zahrady přes francouzská okna, terén je v tomto místě nasypán a vyrovnán do roviny. Do horního patra vcházíme po přímém schodišti při severní stěně domu. Schodišťový prostor je osvětlen velkým oknem pod střechou, ze kterého přechází také světlo přes vnitřní pásové okno do obytného prostoru. V patře je druhý vchod do hlavního obytného prostoru přes krytou terasu. Hlavní obytný prostor v patře je k výhledu na město a údolí otevřen dlouhým pásovým oknem, které jde přes roh u kuchyňské linky po celé délce obytného prostoru k protějšímu nároží, kde přechází prosklená část k zemi s výstupem na krytou terasu. Terasa je kryta protažením pultové střechy.

Autoři: Ing.arch. Pavel Horák, Ing.arch. Michal Kotlas 
Realizace: Prodesi/Domesi
Užitná plocha: 120 m2 
Zastavěná plocha: 91 m2 
Konstrukce: dřevostavba z KVH – sloupková konstrukce two-by-four s vloženou izolací, sádrokartonové předstěny, zvenku dřevěná deska

Autorská zpráva
Foto: Lina Németh
 

Další zajímavé rodinné domy:
Pasivní dům Chotilsko

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zajímavé.
    Jaký je názor vlastníků sousedících pozemků, že stavebníci tohoto domu hospodaří a provádějí úpravy na cizích pozemcích? Viz. fotografie vně oploceného pozemku.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*