Rodinný dům ve Zlíně

Doma. Schován přede všemi. Ukryt v tajemné zahradě za oprýskanou zdí s rezavou brankou. V domě srostlém se zahradou. Se zemí a stromy jeden celek. Schoulen v dece u ohně. S dýmkou voním k poetickému večeru. S chutí a pomalu. Schovaný před světem v bezpečí svého pokoje.
 
Dům je situován v širším centru města Zlín, v lokalitě se stopou historické zástavby. Charakter místa se promítl do architektonické koncepce domu. Pultová střecha do ulice se odkazuje na okolní zástavbu, dvorní trakt je dvojpodlažní. Zahrada je uzavřená a intimní. Severní orientace zahrady vytváří problém s osluněním obytných prostorů. Proto jsme směrem do ulice navrhli otevřené atrium, které do domu přivádí jižní slunce. Společenská část je v přízemí, obytný prostor se otevírá přes krytou terasu do zahrady. Ložnice jsou v patře.

Konstrukční koncepce je standardní – kombinace stěnového systému zděného z keramických tvárnic a ocelové konstrukce. Vodorovné konstrukce jsou z pohledového železobetonu. Objekt vytápí tepelné čerpadlo vzduch – voda.
 
Autorská zpráva

Autoři: Jindřich Nový, Markéta Strnková, Eva Ličmanová

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Moc pěkně pojatá úprava, po všech myslitelných a místně dostupných možností. Klobouk dolů nad koncepcí, i ložnice ve 2.NP, chráněné před hlukem, prachem i zplodinami ulice střechou, a jižní slunce tam chybět nebude, což je z pohledu uživatelského jen výhoda. Holt bude muset ranní slunce, pokud vyleze stačit v koupelně, předpokládám, že bude mít okénko (sklopné) do ulice, ne do severního nádvoří, tak jako možná i WC a technická místnost. Není možné u staré koncepce v ulici mít všechna pozitiva nové výstavby, ideálně umísťované na stavební parcele.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*