Rodinný dům Zbraslav

Jedná se o pasivní dřevostavbu z konstrukčního systému NOVATOP. Díky tomu je v interiéru přiznáno dřevo a je možno bez větších statických obtíží realizovat velkoformátové prosklení objektu. Stropy jsou trámové se záklopem dřevěnou biodeskou. Schodiště je truhlářsky zhotoveno ze stejných panelů jako zbytek domu. Veliké prosklení je vyneseno ztužidly typickými pro tvorbu našeho architekta Lukáše Pejsara – sloupy V tvaru.

Dům je navržen na místě, kde se nacházel starý zděný dům, který již byl za horizontem své životnosti. Jelikož se pozemek nachází kompletně na skále a velmi prudkém svahu, bylo nutno pracovat s různými úrovněmi tak, aby vznikl plnohodnotný prostor (především pro zahradu). Dům je v souladu s okolní přírodou a citlivě se do ní začleňuje svým usazením i zvolenými materiály. Na fasádě je použit dřevěný obklad a střechy jsou kompletně navrženy ozeleněné. Dům je pokorný k okolní přírodě a snaží se s ní splynout, namísto aby provokoval. 

Jedná se o “chytrý” a ekologický dům, této charakteristiky je dosaženo chytrým řízením, zelenými střechami a fotovoltaickou elektrárnou. 

Zajímavosti o stavbě
Na stavbu bylo spotřebováno 69,6 m3 dřeva, což ve stavbě váže 59 tun CO2. To je stejné množství, jako průměrné auto vyprodukuje ujetím 536 tisíc kilometrů. I přes uhlíkovou stopu, kterou s sebou nese výroba (např. skel do oken, dlažby a dalších materiálů), má tento dům stále výrazně pozitivní uhlíkovou bilanci. Díky nulové bilanci spotřeby energie dům v průběhu svého života již uhlíkovou stopu nezmění a jedná se tedy o kompletně udržitelné řešení. Dům je navíc z 80–90 % kompletně recyklovatelný. Více než 90 % hmotnosti domu je vyrobeno v ČR – českými mistry, z českých materiálů a českého dřeva.

Pohledové dřevo v interiéru je natřeno tvrdým voskovým olejem s bílým pigmentem a UV filtrem. To zajistí, že si dřevo zachová svou čerstvou barvu po další desítky let a zároveň může do interiéru dýchat. Pocit z pohledového dřeva a vůně dřeva v interiéru umožňují našim klientům zdravý a příjemný život.

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Petr Polák

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Projektant: Libor Švehla, DiS.
Realizace: 2018
Počet podlaží: 2 nadzemní podlaží
Užitná plocha: 146 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*