Rodinný dům Bořitov

Rodinný dům zhodnocuje malý svažitý pozemek, na kterém stojí. Dům je jedinečný svou jednoduchostí, elegancí, čistotou a úchvatnými výhledy.

Nebojíme se být velkorysí,“ říká architekt. „Dostatečný prostor před vstupem a přístup po širokém schodišti udělá i z malého domu elegantní vilu. Nejde o velikost, jde o přístup.

Dispozice
Dům se nachází na prudkém svahu, díky čemuž staví na nádherných výhledech na všechny světové strany. Rozvíjí horizontální charakter svahu. Srdcem domu je hlavní hala, na kterou jsou navázány všechny prostory domu. Hlavní obytný prostor směruje na jihozápad. Západním směrem na něj navazuje venkovní terasa.

Ložnice se nechává hýčkat východním sluncem, zatímco na západ vyhlíží dětský pokoj a pracovna. Ze severu domu kryjí záda koupelna a WC sdružené s prádelnou.

Posunutím hmoty denní části oproti soukromé a servisní vzniká komfortní závětří. Obě hmoty spojuje barevné a materiálové řešení; vyskytují se zde bílé fasády, tmavě šedé výplně otvorů a plechové konstrukce doplněné detaily v betonu nebo betonové stěrce. Hmoty se liší architektonickým pojetím.

Denní část je dynamičtější. Je maximálně prosklená a zastřešená střechou s táhlými přesahy na východ. Směrem na západ navazuje na horizontálu svahu, na kterém je dům posazen. Na krajích podepírá střechu pět sloupů. Soukromá část je na rozdíl od denní kompaktní. Otvory jsou komponovány vždy do jednoho jasného obdélníku.

Budova je doplněna garáží zapuštěnou do terénu a komfortním přístupovým schodištěm. 

Jedná se o nízkoenergetický dům, který navíc využívá dešťovou vodu pro zalévání a je obklopen zelení.

Autorská zpráva
Foto: Majo Eliáš

Autor: No-A Architekti (Ing. arch. Vladimír Hrivňák, Ing. arch. Ľubomíra Jindrová, Ing. et Ing. Lenka Grégrová)
Místo: Bořitov, Jihomoravský kraj
Projekt: 2017
Realizace: 2019–2022
Dispozice: 3,5+kk
Užitná plocha: 
dům: 101,33 m2
garáž a sklad: 30 m2
závětří: 13,07 m2
terasa: 19,01 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*