Rodinný dům v Ostravě

Pustkovec je bývalá vesnice pohlcená ostravským sídlištěm Poruba. Dnešní úzký pruh rodinné zástavby od sídlišť odděluje sběrná silnice a park s rybníkem. Pruh zahrádek podél cesty naproti panelovým domům se v posledních letech rychle zastavuje rodinnými domky. U frekventované pěší propojky dvou sídlišť v místě zastávky MHD a okrskového střediska ale vznikly také drobnější objekty se službami na menších pozemcích, z nichž jeden zůstával volný. Klient se nebál výzvy postavit na malém pozemku dům za cenu bytu a mít vše při ruce.

Jde o dům pro tříčlennou rodinu o zastavěné ploše 72 m2 (včetně zastřešené terasy a zahradního zázemí) na stísněné parcele v pěší dostupnosti městského vybavení (MHD, park, plavecký bazén, školy, obchody, služby) a zároveň okraje města s rekreačním využitím (řeka, přírodní památka, regionální cyklotrasy…).

Dům je příspěvkem do debaty o rozložitých domech uprostřed malých parcel a výkladu legislativních požadavků na odstupy staveb. Maximálního využití pozemku pro zahradu bylo docíleno umístěním domu na hranici s veřejným prostranstvím a s minimálními odstupy od dalších dvou hranic pozemku (přes pozemek navíc vede ochranné pásmo podzemního VN). Velké okno na terasu propojuje denní část v přízemí s intimní zahradou, uzavřenou zčásti dřevěným, zčásti živým plotem, který si klient hýčká již od doby projektování. Menší okna v ložnicích a v koupelně na galeriích, propojených dvouramenným schodištěm, umožňují výhledy do okolí a do korun vzrostlých borovic. Stropy jsou neseny jen štítovými stěnami, otevřená vnitřní dispozice nevyžaduje tepelné rozvody, uzavřené je pouze hygienické zázemí a pracovna.

Difúzně otevřená dřevostavba má fasádu z cetris desek, interiér je kombinací sádrokartonu a bukové překližky. Podhledy galerií tvoří přiznané stropnice a záklop. Dům je zásobován vodou z vlastní studny a je vytápěn kamny na dřevo a tepelným čerpadlem vzduch-vzduch. Zdrojem užitkové vody je podzemní zásobník (5 m3) na dešťovou vodu jímanou ze střechy domu a terasy. Místo pro auto pod korunami borovic stavebník využívá jako posezení u ohně, auto nevlastní. Na autobus vychází z domu, když jej vidí kuchyňským oknem přijíždět.

Projekt 2017–2019
Realizace 2020–21
Zahrada 2022
Místo Ostrava, Pustkovec
Autoři Ing. arch. Marie Hýlová, Ing. arch. Petr Hýl

Autorská zpráva
Foto Aneta Kaluža Klimešová

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Na první pohled mi to přišlo jako bouda pobitá hobrou. Z blízka je to lepší.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Ne, tak to se mi vůbec nelíbí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*