Rodinný dům Vestec

Dům ve Vestci respektuje tradiční tvarosloví se sedlovou střechou, ale díky předsazené nízké hmotě si zachovává moderní ráz. Bíle omítnutý minimalistický štít navazuje na vertikální rastr dřevěného obložení. Přízemní část ke stavbě přistupuje po její délce a tvoří pomyslný střed rodinného domu: rozhlehlý obývací pokoj s rohovým oknem do zahrady.

Vchod do domu vede z ulice; vstupní dveře jsou usazeny do dřevěného obložení. Podobně nenápadně působí vrata, kterými se vjíždí do integrované dvougaráže. Úzká chodba vede podél technické místnosti, toalety a pracovny, a ústí do otevřeného prostoru obývacího pokoje. Z chodby stoupají schody do horního patra s ložnicemi a koupelnami.

Výrazný strop z pohledového betonu dodává interiéru živou, organickou kvalitu. Velkorysé prosklení dovnitř vnáší dostatek světla, v létě se tak stírá hranice mezi pokojem a zahradou. Díky tvarosloví zvoleného nábytku a práci s živými rostlinami z prostoru dýchá kosmopolitní duch. Výrazný akcent mu dodávají detaily v černé barvě, což platí jak pro koupelnové vybavení, tak pro kuchyňské osvětlení nebo třeba rám přepážky mezi obývákem a chodbou.

Konceptuální vnímání architektury se propsalo do barev i materiálů: s bíle omítnutou stavbou koresponduje nábytek a bílé obklady; cedrový obklad zvenku doplňuje dubové provedení nábytku a truhlářských prvků, jako je schodiště nebo kuchyňská skříňka. Interiér je také materiálově provázán: betonový strop s otisky bednění doplňuje hydrofobní stěrka v koupelnách, velkorysé prosklení se objevuje i ve spodní koupelně, kam přivádí světlo střešní okno přes celou šířku místnosti. 

Autorská zpráva
Foto: Filip Györe 

Autoři: Ing. arch. Jan Bek, projekční kancelář BÍZEK PROJEKT s. r. o., stavební firma SPORT-TECHNIK BOHEMIA s. r. o.
Plocha bytu: 230 m²
Realizace: 2022

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*