Roldán + Berengué: 75 sociálních bytů na Náměstí Evropy v Barceloně

Věžový dům E.I.O.5 stojí v nové centrální zóně známé jako Plaça Europa (Náměstí Evropy). Byl postaven na základě projektu sociálního bydlení podporovaného INCASOL.
Náměstí Evropy podle projektu Alberta Viaplany je poslední v řadě náměstí ve čtvrti Llobregat, která lemují Gran Via de les Corts Catalanes přibližně na každém kilometru.
 

Architekti: Roldán + Berengué
Místo: Barcelona, Spain
Plocha: 7660 m2
Projekt a realizace: 2005 – 2010
Foto:: Jordi Surroca

Evropské náměstí je velkorysý veřejný prostor otevřený k oběma stranám bulváru Gran Via. Na náměstí je plánováno kromě jiných budov také 26 věží, které slouží jednak službám, jednak sociálnímu nebo soukromému bydlení. Věžové domy mají výšku mezi 15 a 20 patry. Věž číslo 5 se nachází nejdále od Gran Via, která je částečně zanořená.

Budovy v této oblasti slouží většinou sociálnímu bydlení podle různých zadavatelů, všechny však musí ze zákona splňovat místní urbanistické podmínky. Ty určují, že největší rozměr podlaží může být 24×24 m, výšku, kde smí být první patro a výšku budovy celkem.
Náš návrh budovy č. 5 zvítězil v soutěži veřejného klienta v únoru 2005. Náš projekt upravil měřítko věže podle klientova zadání jako stavbu s klidnou zástavbou předměstí Hospitalet v pozadí. Pokusili jsme se na budově zviditelnit pohyb mezi Náměstím Evropy a pětipatrovými domy v okolí. Na fasádě jsme sdružili patra po třech, čímž věž dává obraz jako širokoúhlé plátno. Proto také je měřítko oken větší, rámy různé šířky mají výšku 10 m. Navíc se mění hloubka různých okenních tabulí od 50 cm do 1,2 m a jejich výška je podobná jako u dveří (0,8×2,1 m). V každé sekci má první patro každé třípatrové série balkon.

Fasády poutají pozornost také z hlediska různých konstrukčních řešení a použitým materiálem – již recyklovaným nebo přírodním recyklovatelným. Pozornost byla věnována také spotřebě energie během výroby a stavby. Fasádní panely jsou z 8 mm silného laminátu na skryté konstrukci z recyklovaných hliníkových profilů.

V dispozici je věž řešená jako dvě věže s velkorysým vstupem a komunikační chodbou. V každé z věží jsou při krajích dva byty velikosti 69 m2 a vprostřed byt 56 m2. Celkem je ve věži 75 bytů.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*