Rostislav Švácha: Transgas a další

KDY: 14. listopadu 2019, 18:30 hod
KDE: Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1
Pořádá: Ústav dějin umění AV ČR

Profesora Rostislava Šváchu netřeba představovat. Významný historik a teoretik umění a architektury z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky si v rámci Týden vědy a techniky AV ČR připravil přednášku na téma Transgas a další – problematická ochrana památek poválečné architektury. 

Případ marné snahy ochránců památek poválečné architektury o záchranu areálu Transgas v Praze upozornil na nejzávažnější problém naší památkové péče posledních let. Demolici podléhá jedna důležitá stavba z poválečné doby za druhou a tak hrozí, že z dějin české architektury moderní éry úplně vymažeme jednu velmi důležitou etapu. Přednáška se vynasnaží odkrýt hlavní příčiny toho, proč ochrana poválečné architektury stále selhává. Domácí problematika bude zasazena do širšího mezinárodního kontextu.

Vstup volný do naplnění kapacity.

podle podkladů pořadatele

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Jsou stavby, které svoji nespornou hodnotu mají. Ale jsou-li dle lidí a la Švácha památkami i všechny přežilé a jednoúčelové stavby, nebo vysloveně špatná architektura např. od Prágra, Machoninových a podobných koryfejů typicky socialistické (neplést si se sorelou jako takovou!) architektury zejména pak doby normalizace, tak je to jenom prázdné plácání a dělání se odborníkem za každou cenu. Transgas žádné kvality nemá a neměl, snad jenom jako ukázka napsto nekoncepčního abrutálního zničení kousku města včetně vytěsnění lidí z parteru. Jenže takových děsivých příkladů nám architektura z šedesátých let až po onen |slavný| listopad 1989 davá takové množství, že by se daly přehrabovat vidlemi. SE skutečně kvalitní architekturou typu Ještěd, Intercontinental anebo i Dům na Můstku. Tyto stavby se skutečně nedají srovnávat s tím, o čem je takový pokřik a je jenom kombinací ješitnosti dnes již přestárlých tvůrců a komplexem méněcennosti a z ní vyplývající se až hysterické snahy se prosadit jako ochránci |hodnot|, že se podobné věci řeší.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*