Sušice začne s rekonstrukcí cenného renesančního domu na náměstí
Pohled na jižní stranu náměstí Svobody s nejzachovalejšími historickými domy. V rohu náměstí vlevo je Voprchovský dům s bílou atikou a Rozacínovský dům s černobílými sgrafity, vpravo od něj pak Krocínovský dům (Hotel Fialka). V pozadí kostel svatého Václava, v popředí empírová kašna.
(ČTK) – Sušice začala s přípravou rekonstrukce renesančního domu na náměstí, zvaný Stará lékárna. Je jedním z nejstarších a nejcennějších domů ve městě, které ho loni odkoupilo od majitele za devět milionů korun. Chce v něm vybudovat muzeum královského města a informační centrum. ČTK to řekl starosta jedenáctitisícové Sušice Petr Mottl (ODS). Dům by se mohl veřejnosti otevřít na konci roku 2016. Přestavba bude stát 30 až 40 milionů korun.Město na přípravy projektu vyčlenilo téměř milion korun. Po úvodní prezentaci nyní radnice diskutuje o vnitřním uspořádání domu. Do řešení chce zapojit také občany.
Základní idea podle Mottla zůstává, tedy vytvoření muzea královského města Sušice s moderní interaktivní expozicí. "Chceme si s tím trochu pohrát," uvedl. Druhým pilířem má být informační centrum, které je nyní na radnici ve stísněných prostorách. A pak by tam měla být komerční část, tedy nějaká kavárna nebo cukrárna, řekl Mottl.
Současné Muzeum Šumavy v Sušici, které patří kraji, má podle Mottla regionální zaměření. Věnuje se hlavně historii sklářství a o městě tam toho moc není. "Nabídli jsme, že vybudujeme stálou ve Staré lékárně expozici na libovolné téma, protože ve sbírkách máme dost věcí," uvedla ředitelka Muzea Šumavy a zastupitelka Sušice Zdeňka Řezníčková.
Projekt rekonstrukce by měl být hotový ještě letos. "Abychom na začátku příštího roku mohli soutěžit a spustit to," uvedl starosta. Sušice bude usilovat o dotace, ale počítá s výrazným vlastním podílem.
Rozacínovský dům s renesančním štítem, sgrafitovou fasádou a plochou 1300 metrů čtverečních byl původně gotický. Patřil rodině Rosaciů, ale také rozvětvené lékárnické rodině Firbasovské. Dům má stejně jako Muzeum Šumavy základy ze 14. století; oba objekty jsou desítky let kulturními památkami s vysokou uměleckou a architektonickou hodnotu. "Jde o dva nejkrásnější a nejdochovalejší domy," řekla Řezníčková. Podle ní je stav bývalé lékárny vevnitř zoufalý, dvakrát jím při povodních protekla voda.
Dům patřil poslední roky italské firmě, která ho chtěla původně přestavět na hotel s historickou fazonou, ale narazili na památkáře. Poté ho čtyři roky prodávala realitní kancelář.
Doplněno Stavbaweb:
Čp. 48, Stará lékárna (Rozacínovský dům) je pozdně gotický dům, přestavěný renesančně kolem roku 1600. Z této doby je štít, členěný sloupy, na obrysu s volutovými motivy, jehlanci a koulemi. Renesanční ornamentální sgrafitová výzdoba průčelí byla obnovena roku 1931. Z rozmezí 15. a 16. století pochází zbytek pozdně gotického portálu, při něm akantová rozvilina (ukázka pozdně gotické malířské výzdoby) a mázhaus s křížovou hřebínkovou klenbou.
Dům patřil rodině Rosaciů, ale i rozvětvené lékárnické rodině Firbasovské. Dům je od počátku devadesátých let opuštěný a není přístupný. Kříž před lékárnou byl vztyčen v roce 1758 na památku jezuitské misie.
Fotografie současného stavu objektu najdete v galerii článku "Schváleno: Rozacínovský dům koupíme".
Stav bývalé lékárny
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…