Rozhledna Bára na Podhůře

Fotogalerie ke článku (1)

Rozhledna Bára

Rozhledna Bára
Celá fotogalerie (1)

Rozhledna je postavena podle návrhu Martina Rajniše.
Má tvar originálního trojbokého jehlanu sestaveného z prken naskládaných tak, že drží pohromadě svou vlastní vahou.

Martin Rajniš natočil krátký film o rozhledně Báře, je ke shlédnutí zde.

Na Čertově skalce na vrchní části zrušeného lomu Podhůra jižně od Chrudimi byla obnovena rozhledna Bára.
Investor: Městské lesy Chrudim, s. r.o .
Architekt: E - M.R.A.K. / Martin Rajniš, Martin Kloda, David Kubík
Statika, spolupráce na konstrukčním řešení: Vít Mlázovský
Celková výška: 25,7 m
Výška vyhlídkové podesty: 14,8 m
Materiál kostrukce: hoblovaný modřín 41,3 m³
Materiál schodiště: hoblovaný dub 1,2 m³
Realizace rozhledny Báry II: 2009 (první rozhlednu dokončenou v květnu 2008 zničila 4 dny  po otevření 25.6.2008 silná vichřice/ tornádo)
Náklady: 2 mil. Kč

Další podrobné informace i fotografie o původní i nové rozhledně naleznete na stránkách Městských lesů Chrudim zde.


S myšlenkou stavby rozhledny na Podhůře přišel chrudimský městský architekt Karel Thér. Ve výběrovém řízení byl následně vybrán projekt skupiny architektů okolo Martina Rajniše (mimo jiné autor nové poštovny na Sněžce či vyhlídky Scholzberg), jehož společnost e-M.R.A.K. z Prahy se zároveň stala hlavním dodavatelem rozhledny.


TZ 3.9.2009:
Chrudim - Zástupci Chrudimi, Městských lesů Chrudim i tvůrci projektu dnes novinářům představili obnovenou rozhlednu Bára na vrchu Podhůra. Vloni v červnu ji několik dnů po otevření zničila silná vichřice. Oproti původní stavbě přibylo několik zpevňujících prvků. Vyhlídková věž by měla odolat větru o rychlosti až 200 kilometrů v hodině, řekl autor originálního návrhu architekt Martin Rajniš.

"Uvnitř Báry jsme vztyčili pevný hranol, který dokáže nezávisle přebírat vodorovné síly do základů. Základy jsme zvětšili a doplnili jsme a posílili systém lan,"
uvedl Rajniš. Proti původní stavbě byl odlehčen vršek tvořený kovovým stožárem, který klade mnohem menší odpor větru. Speciální mechanismus kotevní systém každou hodinu na 30 vteřin automaticky povolí, aby dřevěná konstrukce mohla reagovat na změny vlhkosti a teploty, při silném větru je uvolnění blokováno. 

Rozhlednu tvoří unikátní dřevěná stavba s minimem spojovacích prvků. Modřínová prkna tesaři postupně složili po obvodu zužujícího se jehlanu, mezi ně umístili proložky vyrobené z latí, k zemi je upevňuje systém kotevních lan. Uvnitř objektu je válcové schodiště z dubových fošen. Vyhlídková plošina je umístěna asi 15 metrů nad zemí, dalších deset metrů měří kovový stožár s vlajkou. 

Původní stavba vyšla chrudimskou radnici na 1,4 milionu korun, pojišťovna by měla celou částku uhradit. Zesílení konstrukce stálo přibližně půl milionu korun. 
dos hj


Zpráva ČTK 18.5.2008:
V městských lesích u Chrudimi v lokalitě Na Podhůře vyrůstá unikátní rozhledna, která svou konstrukcí připomíná spíše dětskou stavebnici než vyhlídkový objekt. Tvoří ji modřínová prkna s dřevěnými prokládkami poskládaná do tvaru trojbokého jehlanu, a to téměř bez spojovacích prvků. Návrh pochází z dílny architekta Martina Rajniše, který projektoval i Poštovnu na Sněžce a proslavil se také kontroverzní stavbou Deponie dřeva v Jizerských horách. Chrudimská rozhledna nazvaná Bára začne sloužit veřejnosti v sobotu 21. června, řekl ČTK místostarosta Chrudimi Petr Řezníček.
"Bude to asi jediná hráňová stavba na světě. Dokončena bude 31. května, na slavnostní otevření připravujeme také kulturní program," uvedl Řezníček. Náklady na celou stavbu dosáhnou přibližně dvou milionů korun.

Rozhledna má být až po špici vysoká 19 metrů, ve výšce kolem 15 metrů bude umístěna vyhlídková plošina s ochozem. Modřínová prkna tesaři postupně skládají po obvodu zužujícího se jehlanu, mezi ně vkládají čtvercové proložky vyrobené z latí. Hřebíky jsou použity pouze na tyto proložky. Uvnitř objektu bude válcové schodiště z dubových fošen. Celou stavbu ukotví k zemi tažná lana, která jí umožní sesychání konstrukce. "Životnost stavby je podle architekta asi 50 let," dodal místostarosta.
Stejným způsobem se staví i dřevěný domek v sousedství rozhledny, který bude sloužit jako bufet i jako zázemí pro obsluhu atrakce. Veškeré použité dřevo pochází z městských lesů. "Modřínu je asi 95 a dubu pět krychlových metrů," řekl ČTK ředitel Správy městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

Na Chrudimsku vyrostlo v posledních letech několik dřevěných vyhlídkových věží rozličné konstrukce. Od roku 2005 stojí u Českých Lhotic rozhledna Boika, ještě starší jsou rozhledny Barborka, Terezka a Borůvka v okolí Proseče.
(Doplněno Stavbaweb: související článek - Nová rozhledna na Moravskotřebovsku?)


Související články:
Chrudim obnovila unikátní dřevěnou rozhlednu zničenou vichřicí 
Unikátní rozhledna u Chrudimi bude obnovena do konce května 2009
Rozhledna Bára


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*