Rozhledna Čížovka

Příběh rozhledny Čížovka je zajímavý a pestrý, podobně jako krajina Českého ráje. Na celé realizaci se od začátku podílel jako investor Středočeský kraj, který rozhlednu v současné době i provozuje, nicméně u zrodu stál také podnikatel z Mnichova Hradiště, pan Petr Jacina, se kterým se profesně potkáváme, např. ve Škoda Auto a.s. Přáli si s kolegou Václavem Jancákem, kraji, ve kterém oba žijí a podnikají, kraji, ve kterém společně realizovali obnovu kaskády Suhrovských rybníků, kraji, k němuž mají oba vřelý vztah, věnovat zajímavý cíl výletů. Čížovka bylo a je krásné místo, kde občas místní pálili čarodějnice. Jeho poloha u cesty a jistá zanedbanost ale také vedly k pomalému využívání plochy jako černé skládky, kde si každý z auta odložil, co už nepotřeboval. 
Pro nás to byla výzva. Projektovali jsme za 25 let existence Atelieru Tsunami sice celou škálu budov s důrazem na dobrou architekturu: od průmyslových areálů, přes administrativní budovy, laboratoře, nádraží, školicí  a vývojová centra, bytové domy až po sakrální  stavby, ale rozhledna to byla první.  A hned v Českém ráji! O to větší motivace, takové to chvění, nejistota, ale přitom chuť překročit hranici a pohybovat se na neznámém území. V atelieru jsme vyhlásili interní soutěž tří architektů, ze které vzešly tři naprosto odlišné návrhy, každý se zcela jinou filozofií. Vybrali jsme jeden a ten jsme pak společně dopracovali. 
Hlavních motivů, které určily tvar a snad i zapamatovatelně odlišily rozhlednu od mnoha jiných, je hned několik. Plná podnož, obložená místním pískovcem, do které je umístěn vstup a prodejna občerstvení. Jasná volba byla potom kombinace dřeva a rozmarům počasí dlouhodobě vzdorující žárově zinkované ocele. Dále tvar převýšeného čtyřbokého jehlanu, který je staticky extrémně příznivý, pyramida je prostě stabilita sama. U rozhleden je ovšem obvykle s „uťatou špičkou“- takový trochu přerostlý posed. My jsme základní tvar ponechali a do obtížně využitelné sbíhající se špičky umístili zvon, kterým návštěvník může po zdolání nejvyššího podlaží vyslat světu zprávu o zdolání vrcholu a své přání, modlitbu… Pro odvážné povahy jsme jehlan „propíchnuli“ lávkou se skleněnou podlahou. S Grand Canyonem se to jistě srovnat nedá, ale je to zajímavý pocit, mít pod nohama jen „průhledné nic“ a takto levitovat 24 metrů nad zemí.
Už při složitém průběhu stavby se nám ozvalo několik netrpělivých zástupců turistických organizací, vydavatelů průvodců, publikací a map, aby se dozvěděli, kdy bude konečně rozhledna dokončena a zpřístupněna. Ohlas od veřejnosti byl neskutečně pozitivní.  Je hezké si pročítat vzkazy v návštěvnické knize. Rozhledna Čížovka dokonce obdržela titul „Rozhledna roku 2017“ ve veřejné anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden.  A tak, když jsme váhali, zda a případně kterou ze staveb přihlásit do ankety Stavba roku, padlo rozhodnutí právě na Čížovku.
Teď už víme, že rozhledny nás baví a snad je to na nich vidět. Mimo jiné jsme v létě odevzdali návrh a projekt další rozhledny či spíše pozorovatelny, které pracovně říkáme Periskop. Pokud se vše povede, bude to další zajímavý příběh, tentokrát u Benátek nad Jizerou…

Rozhledna se nachází u obce Kněžmost nedaleko Mnichova Hradiště a Mladé Boleslavi na místě s nadmořskou výškou 320 m. Umístěna je na hranici Chráněné krajinné oblasti Český Ráj a na významné cyklotrase. Vzhledem k tomu jsme kladli důraz na její celkové pojetí včetně použitých materiálů, tvaru a hmoty a na citlivé umístění do krajiny. Atmosféra lokality je kromě panoramatického výhledu umocněna statným javorem, s nímž vede rozhledna dialog a ze všech jejích plošin lze nahlížet do jeho koruny.
Do správy rozhledny se přímo zapojuje obec Kněžmost a probíhá i úzká spolupráce se správou CHKO Český Ráj, díky nimž jsou před rozhlednou umístěny informační panely v rámci globálního geoparku UNESCO. 
Tvar rozhledny jsme navrhli jako výrazně převýšený jehlan. Jedná se o spojení věžového archetypu navozujícího pocit dočasnosti a archetypu pyramidy, od starověku symbolu stability a dlouhověkosti. Je vzrušující i uklidňující – vybízí ke stoupání a zároveň neodrazuje od výstupu i méně „odvážné“. Samotný jehlan jsme pojednali jako sestavu pevné, stabilní a masivní části a části vzdušné, maximálně odlehčené. Z kamenného piedestalu se tedy vzpíná vzdušná tyčová konstrukce.
Vstupní podlaží obsahuje prostor pro provozní zázemí, zádveří se schodištěm, hygienické a technické zázemí a místo pro posezení. Zázemí rozhledny umožňuje provoz turistického informačního centra, uvažuje se o obchodu s regionálními produkty včetně občerstvení.
Materiály vychází z místních zdrojů a historických zvyklostí lokality – pískovec a dřevo. Doplňují je ocel, beton a sklo. Jako obklad základní hmoty přízemí byl zvolen pískovec, materiál tradiční v Českém ráji. Výplně otvorů jsou dřevěné s dřevěnými posuvnými okenicemi pro možnost uzamčení. Vlastní konstrukce rozhledny je ocelovo-dřevěná, kulatina tvoří základní svislé konstrukce. Kotvená je do ocelových prstenců v místě jednotlivých plošin. Plošiny jsou ocelovými ztužujícími prvky zavětrované mezi sebou ocelovými táhly. Středem věže probíhá vřetenové schodiště s ocelovým centrálním sloupem. Dalšími dřevěnými prvky věže jsou zábradlí hlavních plošin a opláštění nejvyšší části rozhledny z horizontálních hranolů. Podhledy hlavních plošin jsou obloženy také dřevěnými hranoly s mezerami.
Rozhledna obsahuje osm úrovní včetně přízemí. První dvě úrovně jsou „kamenné“, po úroveň sedm se jedná o ocelovo-dřevěnou konstrukci. Úroveň 7 a 8 je již ocelová. Na úrovni 7 je podesta rozšířena o vyhlídkovou lávku. Tvoří ji ocelová konstrukce se skleněným opláštěním včetně podlahy. Nazýváme ji vyhlídkou pro „odvážné“.

Autorská zpráva
Foto: Mgr. Karel Říha; RAF.cz – snímky z dronu


Stavba byla pozitivně přijata u široké i odborné veřejnosti – Rozhledna roku 2017, 1. místo ve veřejné anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden.
V soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2018 získala Cenu za stavbu, která nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby


 

Investor: Středočeský kraj
Autor a projekt: ATELIER TSUNAMI s.r.o. – Ing. arch. Aleš Krtička, Ing. arch. Ivo Balcar, Ing. arch. Michal Ježek, Ing. Martin Tomek
Dodavatelé: LIMISTAV s.r.o., stavbyvedoucí Ing. Jaromír Sachomský; JaP-Jacina, s.r.o., stavbyvedoucí Ing. Jaromír Sachomský
Celkové náklady stavby včetně DPH a ceny pozemku: 9 273 853,55 Kč
Výška rozhledny: 39,4 m od terénu po špičku
Počet vyhlídkových plošin rozhledny: 5

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Střídmá až strohá realizace, solidnost a poctivost konstrukce – krásný akord do krajiny – žádný další děsivý |volnočasový disneyland|. Blahopřeji ateliéru Tsunami i uživatelům!

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*