Rozhledna Krkavec

 (ČTK) – Plzeňanům se koncem června po 22 letech otevře osmnáctimetrová rozhledna v lese na kopci Krkavec. Jde o kamennou stavbu vybudovanou ze sbírky občanů nedalekých Ledců v roce 1900. Z jejího ochozu je vidět celé město, Šumava, Přimda a při dobré viditelnosti i Alpy. Po Radyni s 560 metry nad mořem jde o druhý nejvyšší bod v okolí Plzně ve výšce 504 metrů, horní ochoz je v 524 metrech. Rozhledna se nyní opravuje, řekl ČTK Milan Gütter, šéf firmy GES-Electronics, která je majitelem věže, přilehlého třípatrového objektu i okolního půlhektarového pozemku s velkým parkovištěm. Rozhledna se otevře 26. června.

Rozhledna byla vybudována v květnu roku 1901. Projekt vypracoval ing. Kubeš z Plzně, který ji pojal jako kamennou a zčásti cihlovou válcovou rozhlednu se dvěma ochozy. Druhý ochoz je zakončen svatováclavskou korunou z ocelových drátů. V roce 1925 byla k rozhledně přistavěna ještě turistická chata. Televizní vysílač, stojící vedle rozhledny, byl postaven v roce 1977. Nadmořská výška vrcholu je 504 m n. m. (zdroj foto: Krkavec.cz)
Plzeňanům se koncem června po 22 letech otevře rozhledna Krkavec 
Věž má dva ochozy, spodní nad korunami stromů, z horního je vidět na všechny světové strany; nevadí ani sousední telekomunikační stožár. "Jde o spojení historie s novou technikou," řekl Gütter.

Stavební firma nyní dokončuje rekonstrukci. Za více než 200.000 korun, z nichž tři čtvrtiny dal kraj, se opraví 98 kamenných schodů, vnitřní omítky a ochoz, na nějž se vrátí svatováclavská koruna. Kamenná část rozhledny je podle Güttera ve stavu jako v roce 1900.

"Jsme před podpisem smlouvy s nájemcem, Klubem českých turistů Bolevec. Budou mít k dispozici i sousední kompletně opravený objekt, který ještě nedávno sloužil jako sídlo naší firmy," řekl Gütter.

Lukáš Ptáček z klubu předpokládá, že půjde o atraktivní místo. Turisté už druhým rokem provozují rozhlednu Chlum na kopci o téměř 100 metrů nižším, vždy od dubna do října. "Bude to podobné, ale Krkavec je trochu dál od Plzně. Zatím budeme mít otevřeno o víkendech, o prázdninách i v pracovní dny podle návštěvnosti," uvedl.

Turisté plánují otevřít občerstvení v sousední budově. Pod vrcholem vede cyklotrasa a přes kopec Svatojakubská cesta. Vstupné zatím není dané, bude zřejmě 25 korun a 15 korun pro děti.

Místo by mohl potenciální investor silně zatraktivnit. "Musí to být někdo, kdo má zkušenosti s cestovním ruchem," řekl Gütter. Sousední třípatrovou nemovitost lze přebudovat na výletní restauraci a ubytovnu pro 30 až 35 lidí. U rozhledny lze pořádat i hlučné koncerty a akce pro Plzeň jako evropskou kulturní metropoli 2015. Sousední obec Ledce má v plánu opravit příjezdovou cestu a shání dotaci.

GES koupil rozhlednu v roce 2000. Sousední zdevastovaný objekt, který využívali vojáci a poté tam byl vykřičený dům, přestavěl za asi deset milionů korun na své sídlo.


Rozhledna Krkavec - foto z r. 1943 (zdroj: Krkavec.cz)
Návrh na vybudování rozhledny na Krkavci vznikl již roku 1893. Její výstavbu ale schválil výbor Klubu českých turistů v Plzni teprve roku 1900. Obec Ledce poskytla vybraný pozemek za symbolických 10 korun a zdarma nabídla i stavební materiál z nedalekého lomu.
Podobu rozhledny navrhl inženýr Jan Kubeš z plzeňské průmyslové školy. Tvarově ji pojal jako válcovou věž usazenou na osmibokém podstavci, s celkovou výškou 18 metrů. Vrchol přitom zdobila svatováclavská koruna, nesená čtyřmi obloukovými tyčemi.
Stavba začala v srpnu 1900 a již v říjnu téhož roku byla věž dokončena. Pro návštěvníky se otevřela 19. května 1901 a po zakladateli Klubu českých turistů v Plzni Janu Simlovi dostala název Simlova rozhledna. Roku 1924 k ní přibyla ještě turistická chata, která kromě občerstvení nabízela i ubytování pro 16 osob.
Rozhledna byla turisticky využívána až do poloviny minulého století (s výjimkou válečného období, kdy ji obsadila německá armáda). Koncem padesátých let však byla pro veřejnost uzavřena a začala sloužit jiným účelům – vojenským a spojovým (doplněno Stavbaweb – zdroj: Krkavec.cz).

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*