Rozhledna Máminka

(ČTK) – Na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku vyrostla nová rozhledna Máminka. Stavba z dílny architektů z ateliéru Huť architektury byla postavena v nadmořské výšce 606 metrů na místě někdejší dřevěné triangulační věže. Měří 33 metrů a na její vrchol vede téměř sto schodů. Slavnostní otevření proběhlo v pátek 19. června, sdělila ČTK Nicola Fišerová z krajského úřadu.
„Když jsem nad Máminkou přemýšlel, vzpomněl jsem si na dětská léta a na jeden triangulační bod, kam jsem rád lezl. Při její stavbě jsme použili trojbokou konstrukci, která je jednoduchá a racionální,“ řekl architekt Martin Rajniš, kde čerpal inspiraci pro tvar Máminky.

Hudlice hledaly dlouho vhodný způsob financování a nakonec se na stavbu podařilo získat evropské peníze v rámci projektu zvýšení atraktivity Hudlicka jako destinace cestovního ruchu. Z něj má být kromě rozhledny financována i naučná stezka, pořízení mobiliáře do domku jazykovědce a národního buditele Josefa Jungmanna a jeho elektrifikace a zpevnění přístupových cest v Hudlických skalách. Náklady na celý projekt představují 6,7 miliónu korun.

Rozhledna stojí na pozemku Lesů ČR, které na výstavbu také přispěly. Návštěvníci mohou z Máminky zahlédnout Krušné hory nebo Brdy. „Za jasného počasí bude na dohled i 90 kilometrů vzdálený Klínovec, ale také Krkonoše, Ještěd nebo Šumava,“ řekl krajský ředitel Lesů ČR z Brandýsa nad Labem Jiří Makovec.

Ve středních Čechách byla nedávno postavena například rozhledna Bohdanka v Bohdanči na Kutnohorsku, další podobnou stavbu otevřeli na vrchu Kaňk u Kutné Hory nebo na Březáku nedaleko Lbosína na Benešovsku. Nedávno byla také obnovena někdejší Drtinova rozhledna Na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku.
foto: David Kubík

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*