Rozhledna na Kraličáku

Rozhledna je výsledkem několikaleté spolupráce s místním ski-areálem Kraličák. Je umístěná na nejvyšším bodě mezi Hynčicemi a Stříbrnicemi, vrch Štvanice 866 m.n.m.
Pomyslný střed areálu na kopci v lese, mezi sjezdovkami. Okolo nádherná, dramatická, rozlehlá krajina. Staré město, výhled na celé Jeseníky, na druhé straně hustě zalesněné úbočí Králického Sněžníku, kde pramení řeka Morava.
Zadání bylo splněno, celoročně otevřená, 35 metrů vysoká rozhledna, umístěná na horní stanici lanovky – střed areálu.
Věž zde stojí jako sebevědomý štíhlý kulatý obelisk. Bod uprostřed. Jednoduché konstrukční schéma, štíhlá vertikála zajištěná lany. Hledali jsme úsporná, racionální řešení, která by byla odpovědí na zadání. Snažíme se vycházet z místa. Kámen/dřevo. Jako konstrukční materiál jsme zvolili modřínovou kulatinu. Je zde použitá více méně tak, jak stojí všude okolo. Kmeny na stojato propojené mezi sebou vynášejí vyhlídkovou podestu, proti povětrnosti chráněnou bezpečnostním sklem. Ve středu věže visí kulaté dřevěné schodiště, jako kyvadlo vyrovnává nápory větru. Po 152 schodech vystoupáte až nad špičky okolního lesa. Nad vámi už budou jen signální červená světla a větrná korouhev.
Dimenzování nebylo jednoduché, toto místo je namáhané silným větrem a sněhem/námrazou. Kulatina je po 5 metrech výšky napojovaná přes ocelový styčník, ke kterému je připojený ztužující polygon/trojúhelník. V těchto místech jsou i přípoje jednotlivých táhel. Vodorovné a torzní síly zachycují ocelová lana kotvená do patek ve vzdálenosti 15m od rozhledny.   
Modřín je sám osobě velmi trvanlivý i na povětrnosti, navíc je zde použitá tlaková impregnace, dřevo není v kontaktu se zemní vlhkostí a spoje jsou navrženy jako vysychavé, proto věříme, že zde rozhledna vydrží minimálně 30 let.

Autorská zpráva
Foto: Boysplaynice – Jakub Skokan, Martin Tůma

Architekt: Huť architektury Martin Rajniš s.r.o. – MgA. David Kubík; spoluautoři              Static solution s.r.o. – Ing. Tomáš Fremr, Ph.D.
Projekce a realizace: Taros Nova s.r.o. – Ing. Ondřej Orság
Klient: Ski Kraličák
Rozloha: 18 m2, 12 m2
ŽB základy: beton C30/37
Mikropiloty: ocelové trubky průměru 89 mm a 109 mm (ocel S355), kořen průměru 200 mm a 300 mm
Hlavní sloupy věže i odpočívadla: dřevěná modřínová kulatina (C24), tlakově impregnovaná, průměr cca 280 mm
Dřevěné nosné prvky schodiště, nosné prvky prosklené vyhlídky a ostatní nosné prvky vyhlídky: hoblované modřínové hranoly (C24)
Ocelové prvky nosné konstrukce věže i odpočívadla: ocel S355 J2, žárově zinkovaná
Spojovací materiál v pevnostní třídě 8.8 (žárový zinek)
Vnější nosná lana: pozinkovaná ocelová lana průměru 20 mm CS818 – 1960 MPa, kombinace systémových a atypických koncovek z oceli S355 J2
Prosklené plochy v hliníkových rámech, sklo kalené /Connex
Obklad stěn odpočívadla a podlaha odpočívadla: modřínová prkna
Střešní plášť (mimo prosklené plochy): jednoplášťová střecha s foliovou krytinou a kačírkem /EPDM

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    STOŽÁR S MILIÓNEM LAN.
    ARCHITEKT BY SI MĚL PŘIZNAT, ŽE ZVOLENÝ SYSTÉM SE NA ROZHLEDNU PROSTĚ NEHODÍ.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    HRŮZA

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*