Rozhledna nad Sušicí je hotová, veřejnosti se otevře za týden

Fotogalerie ke článku (1)

Nová rozhlesdna na Sedle u Sušice

Nová rozhlesdna na Sedle u Sušice
Celá fotogalerie (1)

Autorem architektonického řešení rozhledny je Pavel Ullmann.


Albrechtice (Klatovsko) 14. prosince (ČTK)
- Sedmadvacetimetrovou dřevěnou rozhlednu na vrchu Sedlo nad Albrechticemi otevřeli nadšenci ze Sušicka. Věž, odkud je jedinečný výhled do vnitrozemí, od Šumavy přes Český les a Plzeňsko až po Brdy, přišla na 6,5 milionu Kč. Stavba posílí turistický ruch v oblasti, připravovala se od roku 2002, řekl ČTK Petr Pavlíček, šéf Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle.

"Veřejnosti se otevře příští pondělí," dodal. Rozhledna bude po celý rok volně a bezplatně přístupná. Z provozního řádu vyplývá, že lidé by tam neměli vstupovat za tmy nebo za špatného počasí, děti do 12 let tam mohou pouze za doprovodu rodičů. Z věže je vidět okruh 320 stupňů kolem dokola, tedy od Javorníku na Klatovsku přes německý Javor, Čerchov na Domažlicku, hrad Radyni u Plzně až po Brdy a Příbramsko.

Sdružení, které vzniklo před sedmi lety kvůli stavbě věže, uspělo v lednu v evropském programu ROP, z něhož získalo 5,5 milionu Kč. Naše spoluúčast byla 835.000 Kč, uvedl Pavlíček. Na předfinancování stavby si vzalo úvěr 3,5 milionu korun, zbytek krylo půjčkami od příznivců rozhledny. Do 27. prosince musí odevzdat závěrečnou zprávu a požádat o proplacení dotace. Peníze by mělo mít v březnu, dodal.

Už v roce 2006 nechalo sdružení provést archeologický průzkum a na podzim vybudovalo 15 betonových patek za 400.000 korun, které získalo prodejem 138 dubových schodů rozhledny. Každý stupeň, na jehož čele je jméno sponzora, stál 5000 Kč. "Díky tomu, že je o ně stále zájem, pokračujeme s prodejem. Kupců už máme 155. Tabulky se jmény dáváme na ochoz rozhledny, neexistující stupně nazýváme schody do nebe," dodal.

Bez finanční pomoci dárců, zejména Plzeňského kraje, měst Sušice a Kašperské Hory, a dále členů a přátel sdružení, by sdružení stavbu nedokončilo, řekl Pavlíček. Vznikla na místě staré vojenské hlásky z války, zabrala 50 m2, za něž platí nadšenci soukromníkům nájem korunu ročně. Žádný bufet, antény ani elektřina tam nebude, dodal.

"Bude to velká atrakce pro turisty," řekl Petr Mottl, starosta Sušice, pod níž Albrechtice, víska s jedním z nejstarších českých kostelů, patří. Sdružení bude letos pořádat už 25. silvestrovský pochod Za Kelty na Sedlo. Lidé se tam chodí uklidnit, tvrdí, že jsou tam energetické zóny. Hlavní skupina vyjde v 08:30 z Podmokel, další lidé budou vycházet ze Sušice, Kašperských Hor a od penzionu v Albrechticích, 1,5 kilometru od vrcholu kopce. U penzionu bude oheň a občerstvení.

Rozhledna je celodřevěná a opláštěná. Stavbu i materiál zajistila firma HAAS Fertigbau Chanovice. Příspěvky na její údržbu budou moci lidé házet do kasiček v penzionech v Albrechticích a z druhé strany Na Račánku a v infocentrech Sušice a Kašperské Hory.


Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace o nové rozhledně naleznete
zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*