Rozhledna Tachov – Vysoká

V soutěži Stavba roku 2015 získala rozhledna za elegantní, nápadité a mimořádně architektonicky i konstrukčně zdařilé řešení s přihlédnutím k jednoduchému, ale vysoce sofistikovanému, účelnému a esteticky kvalitnímu návrhu i provedení všech konstrukčních detailů Cenu časopisu Stavitel.  

Rozhledna se nachází na vrcholu kopce Vysoká v nadmořské výšce 564 metrů, zhruba 500 metrů západně od města, nedaleko sjezdovky a téměř v bezprostřední blízkosti památníku bitvy u Tachova.  Celý areál navazuje na rekreačně sportovní zónu města podél řeky Mže. Vzhledem k tomu, že je rozhledna z Tachova dobře viditelná a dotváří i městskou siluetu, lze ji označit za „městskou“ rozhlednu, která je cílem každodenních vycházek i častou zastávkou na turisticky frekventované cestě k Jízdárně ve Světcích.

Hlavní nosnou konstrukci rozhledny tvoří střední ocelový tubus, sestavený ze tří montážních celků. K vyhlídkové plošině na vrcholu tubusu vede spirálové schodiště. Rozhledna je stabilizována systémem ocelových lan.
Základová železobetonová deska o průměru 11,30 metru má tloušťku 1,00 až 1,50 metru a sahá do hloubky 1,85 metru.  Na jejím obvodu je umístěna 2,80 metru vysoká kruhová železobetonová podnož obložená kamenem. V její stěně je symetricky rozmístěno šest otvorů, z nichž jeden slouží jako přístup k patě rozhledny. Uvnitř podnože se nachází technická místnost, využívaná pro rozvaděč nízkého napětí a technologii webové kamery. Nosný ocelový tubus je kotven uprostřed podnože. Do roury o průměru 1 200 milimetrů byly vetknuty samonosné ocelové stupně schodiště a mezipodesty včetně zábradlí, vytvářejícího kolem nosného sloupu spirálovou konstrukci, složenou ze svislých nerezových sloupků a nerezového madla. Do konstrukce zábradlí je vpletena nerezová síť. 
Radiální nosníky kruhové konstrukce vyhlídkové plošiny byly zakotveny do nosné trouby, jejich volné konce jsou zavěšeny na ocelové konstrukci zastřešení rozhledny tak, aby se zajistila potřebná tuhost konstrukce ochozu. Pod vyhlídkovou plošinou je servisní lávka pro umístění anténních systémů a obsluhu webové kamery.  
Specifickým a unikátním prvkem nosné konstrukce rozhledny je systém předpínacích lan, který zajišťuje potřebnou stabilitu konstrukce a její tuhost.  Jedná se celkem o 48 lan z nerezové oceli o průměru 14 milimetrů a délce 22,80 metru, která jsou na dolním konci kotvena do železobetonové konstrukce podnože rozhledny a na horním konci do ocelového kruhového rámu, který je součástí vyhlídkové plošiny. Lana jsou vedena tak, že lanová konstrukce vytváří síť ve tvaru jednoosého rotačního hyperboloidu. 
Z autorské zprávy

Investor: Město Tachov
Autoři projektu architektonické a stavební části: Architektonické studio Hysek, s.r.o. – Ing. arch. Jiří Hysek, Ing. arch. Oldřich Hysek
Projekt konstrukční části: Statica Plzeň, s.r.o. – Ing. David Chmelík
Zhotovitel stavby: Strabag, a.s.
Subdodavatel: AG konstrukt, s.r.o. – ocelová konstrukce
Cena: 10,5 mil. Kč (bez DPH)

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*