Rozšifrujte vyúčtování za energie a spočítejte si možnou úsporu

Proč má někdo levnější energie?
Ceny energií se skládají z několika složek. „Zjednodušeně řečeno, část každé ceny vždy tvoří státem nařízené poplatky za distribuci, kterým se u žádného dodavatele energií nevyhnete. Jejich výši stanovuje Energetický regulační úřad a je stejná pro všechny dodavatele elektřiny a plynu v tuzemsku bez výjimky. Zbývající část, tzv. obchodní složka, se však u jednotlivých společností liší. Obecně platí, že zhruba 3/5 celkového vyúčtování zůstanou dodavateli, tedy prodejci samotné energie. Z toho plyne, že změnou dodavatele můžete své vyúčtování hodně vylepšit,“ doporučuje Juraj Ondris ze společnosti SPP, dodavatele elektřiny a plynu.

Orientace ve vyúčtování energií
Vyúčtování se podle energetického zákona skládá z částí A, B, C. V celkovém přehledu části A zjistíte rozdíl mezi zaplacenými zálohami, objeví se zde celková spotřeba a rozdíl k platbě. V lepším případě přeplatek záloh, který v daném termínu obdržíte od svého dodavatele energií zpět. „Nenechte se zmýlit tím, že když vám “vracejí”, automaticky to potvrzuje výhodného dodavatele. Často prostě platíte jen vysoké zálohy,“ radí Juraj Ondris, jak nenaletět. Poukázka “vratných peněz” je sice příjemná, ale může to být jeden z triků prodejců, jak si udržet pozitivní náladu zákazníků. Při vracení peněz může zákazník nabýt dojmu, jak výhodný dodavatel je, aniž by důkladně prostudoval své vyúčtování a tarif.

V následující části B najdete detaily o spotřebě, identifikaci odběrného místa či podrobnosti k produktu.

Třetí část, C, obsahuje vypsání záloh na příští období a informace vysvětlující zkratky a přepočty jednotek.

Kontrola přes ERÚ
Vidíte, není to nic složitého. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, pak si můžete fakturu zkontrolovat na webu Energetického regulačního úřadu ERÚ http://faktura.eru.cz.

Porovnání cen energií na trhu Zajímá vás, jestli je cena energií ve vašem vyúčtování přiměřená, nebo zda platíte zbytečně příliš? Využijte některou z elektronických kalkulaček a srovnávačů cen energií, které najdete na internetu. Spolehnout se můžete například na srovnávač ERÚ nebo využít kalkulačku SPP, spolehlivého dodavatele zemního plynu a elektřiny v ČR a SR.

Ceny si porovnejte alespoň u těchto dvou kalkulaček, abyste zjistili objektivní nabídku. Dejte si také pozor na “cinknuté” kalkulačky – některé srovnávače mohou patřit (resp. mohou být ovlivněny) přímo dodavateli energií, který se na nich propaguje.  Takový kalkulátor nemusí pracovat s aktuálními cenami, nebo může používat zastaralé údaje, aby určený předražený produkt vyšel nejlépe.

“Pokud vám vyšla úspora v tisících, nebyla to chyba ve výpočtu, ale znamení, že tato „hodina počtů“ a porovnání cen jednotlivých dodavatelů vám přinese nemalou úsporu v peněžence,“ uzavírá Juraj Ondris z SPP.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*