Růst stavební výroby loni podle odhadů svazu zpomalil na procento

Tempo z let minulých si udrží pouze dopravní stavitelství, růst by měl nastat také v energetických projektech. Hluboký propad čeká naopak výrobce stavebních materiálů a oblast pozemního stavitelství, zejména ale bytové výstavby.

Růst stavební výroby loni podle odhadu prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václava Matyáše zpomalil na pouhé jedno procento z 6,7 procenta v roce 2007. Letos by měl vývoj ve stavebnictví kopírovat vývoj domácí ekonomiky, u níž nejnovější odhady hovoří o poklesu v řádech jednoho procenta i více, řekl dnes Matyáš na brněnské konferenci o výhledech tuzemského stavebnictví v době krize.

„Tempo z let minulých si udrží pouze dopravní stavitelství, růst by měl nastat také v energetických projektech, které úzce souvisí s vládní energetickou koncepcí. Hluboký propad čeká naopak výrobce stavebních materiálů a oblast pozemního stavitelství, zejména ale bytové výstavby,“ řekl Matyáš.

Zástupci stavebních firem proto neustále tlačí na vládu, aby dočasně u výstavby bytů a stavebních prací snížila daň z přidané hodnoty z devíti na pět procent, nebo aby byla u těchto položek zrušená úplně. Ministerstvo financí o tom ale zatím neuvažuje.

„My si stojíme za tím, že snížení DPH roztočí poptávku. Můžeme doložit, že pokud se uskuteční alespoň polovina již připravených developerských projektů, tak v konečném důsledku nepřijde státní rozpočet v oblasti příjmu DPH o jedinou korunu,“ řekl Matyáš. Jako příklad rychlé vládní reakce na rizika přicházející krize uvedl Belgii, která už v prosinci snížila u nové výstavby daň z 21 na šest procent.

Bytová výstavba roste už několik let. Maxima, přes 41.000 nových bytů, dosáhla v roce 2007. Trh ale podle Matyáše stále není nasycen a zejména demografický vývoj ukazuje, že na trhu bude v nejbližších letech poptávka po 50.000 nových bytech ročně.

Vekou příležitost pro stavební firmy vidí Matyáš také v rekonstrukcích a zateplováních panelových domů. V programu Panel byla loni miliarda a půl korun a už v dubnu se musel příjem žádostí pro velký zájem zastavit, což je špatně, dodal Matyáš. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Milana Půčka se letos rozpočet Panelu navýší na 3,5 miliardy korun a v dalších dvou letech až na pět miliard korun.

Pro developery je největší hrozbou opatrnější postoj českých bank k poskytování půjček na velké projekty. „V nejbližší době očekáváme, že skončí kolem 50 procent všech developerských projektů. Banky jsou nyní ochotny půjčit pouze asi 70 procent celkových investic, dříve to bylo až 90 procent. Malé developerské firmy bez dostatečného kapitálu tak budou mít problémy sehnat na stavbu peníze,“ řekl na konferenci Miroslav Linhart z auditorské firmy Deloitte. Banky podle něj požadují také stále větší podíl dopředu prodaných či pronajatých bytů.

Zdroj: Zpráva ČTK 11.2.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*