Rudiš-Rudiš architekti: Dostavba a rekonstrukce Hvězdárny Brno

Budovu Hvězdárny a planetária Brno v moderním funkcionalistickém stylu zrekonstruovala v letech 2010 a 2011 společnost Skanska a. s., závod Brno dle návrhu architekta Martina Rudiše (Rudiš-Rudiš architekti). Najdete v ní 47 km kabelů zajišťujících přenos dat a 25 km rozvodů elektrického proudu. Unikátní plášť celého objektu zdobí 8 576 389 dírek. Celková výše stavební investice dosáhla 92,4 miliónu Kč, z toho 65 miliónů Kč z evropských fondů a 27,4 miliónu Kč z rozpočtu statutárního města Brna (doplněno Stavbaweb – zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno).

Hvězdárna a planetárium Brno (zdroj obr.: Rudiš-Rudiš architekti)
Brněnská hvězdárna se líbí architektům, kandiduje na další cenu

(ČTK) – Opravená brněnská hvězdárna se líbí architektům a odborníkům. Na začátku října získala ocenění Stavba roku a hned poté ji architekt Osamu Okamura nominoval na Cenu Miese van der Rohe 2013. Po loňské opravě navštěvuje hvězdárnu větší počet lidí než před ní. Do konce letošního roku by ji mohlo vidět 120.000 návštěvníků, řekl dnes novinářům její ředitel Jiří Dušek. Ve hvězdárně se také připravuje digitalizace, měla by být hotová do roku 2014.

Architekt Mies van der Rohe je s Brnem pevně spjatý, postavil totiž slavnou vilu Tugendhat. "Je pro nás velkou poctou, že se této mezinárodní soutěže můžeme účastnit. Konkurence je obrovská a podle mě nemáme velké šance, ale i tak je to prestiž," řekl Dušek. Cílem soutěže je najít a ocenit významné tvůrčí počiny v architektuře a vyzdvihnout přínos evropských architektů k rozvoji profese. Podle architekta Okamury se hvězdárna stala "skutečným okem do vesmíru" a tvoří nyní svěží dominantu akropole nad městem.

Oprava hvězdárny stála téměř 100 milionů korun. Na Kraví hoře v Brně tak mohou lidé zavítat do velkého planetária s kopulí o průměru 18 metrů, exploratoria s interaktivními exponáty, vzorky mimozemských hornin a dalšími přírodními a vědeckými zajímavostmi. Součástí hvězdárny je i otočná kopule s průměrem sedm metrů. Obsahuje mimo jiné i renovovaný dalekohled o průměru objektivu 20 centimetrů a speciální sluneční dalekohled.

Investorem rekonstrukce hvězdárny byl brněnský magistrát, architektonický návrh pocházel ze studia Rudiš-Rudiš architekti. Hvězdárnu mohou navštěvovat školní i jiné kolektivy a jednotlivci. Konají se v ní pravidelné programy, například představení Hvězda jménem Slunce se sérií videosekvencí z družic okolo Slunce. Lze přijít také na pozorování večerní oblohy, pohádkový příběh o Polárce nebo různé přednášky a workshopy.

Doplněno Stavbaweb:
Architektonická podoba Hvězdárny a planetária Brno získala následující ocenění:

  • TOP INVEST 2011 udělované Svazem podnikatelů ve stavebnictví v České republice
  • Stavba Jihomoravského kraje 2011, kategorie rekonstrukce staveb a objektů, udělované Jihomoravským stavebním společenstvím při Svazu podnikatelů ve stavebnictví v České republice.


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*