Nové výstavní prostory Louvre vyhrazené pro sbírku islámského umění jsou zastřešeny zvlněnou skořepinovou střechou ze skla, která se jako létající koberec vznáší nad nádvořím Visconti. Budovu v roce 2005 navrhla studia architektů Rudy Ricciotti a Mario Bellini v architektonické soutěži.
Je to už 23 let, co byla postavena skleněná pyramida od architekta Ieoha Ming Peie, která sa stala novým chodem do Muzea Louvre v Paříži. V současnosti získává Louvre druhou skleněnou střechu: zastřešuje prostor na nádvoří Visconti, který bude sloužit jako nové oddělení islámského umění.
Vícevrstvá střecha je přirovnávána k létajícímu koberci – vzdaluje se záměrně od historické podstaty. Střední vrstvu téměř hotové střechy tvoří více než 2000 skleněných trojúhelníků, které běží v několika úhlopříáčných vlnách přes dvůr. Nad sklem a pod ním byly připevněny sítě drátěných bronzových trojúhelníků, které slouží k stínění exponátů citlivých na světlo, jež se nalézají ve dvou patrech pod střechou.
"Nádvoří Visconti nemá tímto zmizet, ale má zůstat viditelný," říká se v autorské zprávě. Tvůrci popisují svůj koncept jako "Die Gestalter beschreiben ihr Konzept als „jemnou a nenásilnou integraci moderní architektury do historického místa“.
Soutěž: 2005
Architekti: Mario Bellini Architects a Agence Rudy Ricciotti Architecture
Autorský tým: Mario Bellini a Rudy Ricciotti s Giovannou Bonfanti (šéfkou projektu),Giovanni Cappelletti, Maurizio Di Lauro
Projektanti: Dario Varetto, Macginnis Cocivera, Frederique Pyra
3D: Luca Bosetti, Alessandro Zufferli
Photoshop: Roman Boucher
Konsultanti:
konstrukce, vybavení, rozpočet: BERIM
Statika a konstruk cestřechy: Studio Majowiecki
Fasády: Andrea Compagno
Projekt: 2005 – 2008
Realizace: 2009 – 2012 (plán)
Soutěž na výstavní projekt: 2005, Mario Bellini Architects a Renaud Pierard
Výroba a výstavba: 2008 – 2012 (plán)
Celková plocha: 4610 m2
foto a text, vizualizace: BauNetz, autoři
Je to fakt skvělý nápad :-) A jednoznačně se hodí při výběru kvalitního materiálu.
Zajímavé řešení s využitím kombinace cihel a hliníku, které nejen dobře vypadá, ale i plní praktické funkce, jako je regulace…
Jinak celkem uvažuji i já o jeho koupě protože není nikde psáno že je to jenom na stavbu nového domu.…
Skvélé řešení pro moderní bydlení! Kombinace černé fasády s chytrými pasivními chladicími technologiemi je odvážný, ale funkční krok.
Tento projekt je skvělým příkladem toho, jak lze kombinovat estetiku s energetickou efektivitou a udržitelností. Supr!