Ryzí dřevostavba provozovny firmy TELMO

Dřevostavby, to dnes nejsou jen rodinné domy, ale i nízké komerční a kancelářské budovy, které splňují ty nejnáročnější požadavky investora. Většinou se jedná o energeticky úspornou stavbu se zdravým pracovním prostředím. Na začátku roku byla v tomto duchu dokončena stavba nové provozovny firmy Telmo a. s., která se zabývá projektováním, instalací a následnou servisní podporou bezpečnostních a informačních systémů (od roku 1992). V současné době patří do spektra služeb firmy systémová integrace bezpečnostních systémů, dodávky technologických celků, výstavba datových sítí a datových a dohledových center, výstavba a správa městských kamerových systémů, poplachové zabezpečovací systémy, realizace systémů řízeného přístupu osob a vozidel, biometrie, systémy pro ozvučení, měření a regulaci, poplachové a protipovodňové varovné systémy atd.

Při projektování nové provozovny Chudoplesy nedaleko Mladé Boleslavi se firma obrátila na společnost Knauf, experta na suchou výstavbu, s cílem najít ideální řešení pro realizaci nízkoenergetického objektu na bázi přírodních materiálů. Z tohoto zadání vyplynulo, že se bude jednat o dřevostavbu. Konstrukční a technický návrh, výběr materiálů, ale i dispoziční uspořádání mělo splňovat náročné požadavky na vytvoření zdravého prostředí pro pracující zaměstnance s velkým důrazem na akustický komfort. Přitom muselo být vyhověno všem předepsaným požární a bezpečnostním předpisům.

Materiálová filozofie
Autorem finálního vzhledu, barevného a materiálového řešení včetně úprav interiéru z pohledu uživatelské logiky je Ing. arch. Miloš Černý z ateliéru ČERNÝ ATELIÉR. „Do projektu jsem byl přizván až ve chvíli, kdy byla postavena základová deska. Museli jsme vyřešit některé záležitosti, které vyplynuly z připomínek investora k původnímu projektu. Znamenalo to dořešit například materiálové skladby konstrukcí s použitím větší míry přírodních tepelných izolací než je u staveb tohoto typu běžné,“ vysvětluje Miloš Černý. To se odrazilo i ve výběru několika typů sádrokartonových desek Knauf. „Také jsme otevřeli dvoupodlažní prostor schodiště, které se nově stalo součástí vnitřní haly. Dispozice se více optimalizovaly dle upřesněných provozních požadavků od konkrétních pracovníků, kteří nyní objekt užívají. Zcela se změnily tvary oken a fasádní plášť i geometrie zastřešení dvoupodlažní části.“  

Podle slov Petra Pimka, koordinátora stavby, je největším přínosem této stavby nejen jak vypadá, ale jak funguje. Tomuto cíli bylo podřízeno vše. Například na podlahu se použily nejkvalitnější podlahové sádrovláknité desky Knauf Brio 23 mm, pod které se vložila z důvodu akustiky dřevovláknitá deska (hobra), a protože jsou v podlaze zabudované i rozvody vzduchotechniky a chlazení, je vrstva „hobry“ v horním patře 9 cm silná, přestože se standardně používá 6 cm. „Když někdo v horním patře přechází, dole vůbec nic neslyšíte,“ vysvětluje Petr Pimek. 

V přízemí je skladba ještě silnější včetně 200 mm polystyrenu. V objektu je instalované podlahové vytápění doplněné v zádveří elektrickými rohožemi. „Jedná se o difúzně otevřenou konstrukci s maximálním podílem materiálů na bázi dřeva, která je navržena tak, aby se v ní dobře dýchalo, aby splnila statut nízkoenergetického domu, a aby se v létě nepřehřívala,“ dodává Petr Pimek. Objekt primárně vytápí tepelné čerpadlo, kterému sekunduje v případě potřeby elektrokotel a systém je doplněn o rekuperační jednotku s chlazením. Vzhledem ke stále většímu počtu horkých dní i v našich zeměpisných podmínkách jsou pro jistotu v záloze připraveny i klimatizační jednotky.

V konstrukcích převládal DIAMANT
V přízemí předepisovalo požárně bezpečnostní řešení objektu REI 45 na všechny předstěny typu W 623 s přímými závěsy do OSB desky. Na dvojité opláštění se použily desky Knauf DIAMANT 12,5 mm s izolací na bázi čedičového vlákna s bodem tavení vyšším než 1000 °C a třídou reakce na oheň A1 dle požárního katalogu pro splnění požadavku EI45 min. DP1. Dvojité opláštění deskami DIAMANT se stalo současně zárukou perfektní stavební zvukové izolace. „Zvolili jsme styl stavby, kdy stěny jsou vyneseny odspodu nahoru a patra jsou do konstrukce vložená. Výška „stojek“ byla v podstatě 7 m.  To znamená, že se postavila konstrukce celého objektu a do ní se vkládala patra. Vyztužil se věnec a na něm se postavily stropy. Takové řešení je pevnější,“ vysvětloval Petr Pimek. 

U nenosných příček W112 bylo použito opět dvojité opláštění deskou DIAMANT a dřevovláknitá tepelná izolace. Podkroví je postaveno v systémovém řešení Knauf D 112a, kde požadavek na požární odolnost EI 45 splňuje opláštění 2 x 12,5 mm (DIAMANT) Tam kde bylo potřeba mít v konstrukcích desky s odolností vůči vlhkosti, to znamená na toaletách, najdeme Knauf GREEN. V nenosných podhledech – například spojovací chodba a přízemí kanceláře – jsou zase desky Knauf RED Piano, které jsou nejen protipožární, ale současně i akustické. V kanceláři vedení firmy je použit podhled z akustických desek Cleaneo RE s rozptýleným obdélníkovým děrováním, jenž vytvořilo v kombinaci s podlahou Brio nejen dokonalý akustický komfort, ale současně i zajímavý designový efekt.

Protože se jedná o dřevostavbu postavenou z přírodních materiálů, bylo jasné, že konstrukce bude pracovat více, než standardní stavba. Proto se použily ve spojovacích rozích u stropů a stěn speciální TRENN-FIX pásky, které pomohly vytvořit v podstatě kluzný spoj a řízenou dilataci, jak je vidět v detailu na obrázku. Kde bylo zapotřebí začištění posloužil pružný a extrémně přilnavý tmel RENOKITT.

Příběh dřevostavby centrály firmy TELMO je především o kvalitě zvolených materiálů a smysluplném řešení všech detailů, což zapadá do filozofie investora, který patří ve svém oboru mezi absolutní špičku.

Text a foto: Ivan Sklenář

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*