Schüco Door Control System, Schüco Wireless Control System a Schüco LightSkin powered by Zumtobel

Inovace prezentované na veletrhu BAU


Automatizované budovy s novými technologiemi firmy Schüco
Každý, kdo měl možnost se zúčastnit lednového stavebního veletrhu BAU, jistě potvrdí, že novinek prezentovaných na stáncích vystavovatelů bylo opět nepřeberně. Jednou z oblastí, které se řada firem věnovala s důrazem, bylo automatizované řízení budov, potažmo inteligentní opláštění objektů. Tomuto tématu vyčlenila prostor i firma Schüco International KG, která automatizaci budov řadí mezi klíčové, neustále se vyvíjející oblasti globálního trhu.

Produktové portfolio systémů automatizace značky Schüco propojuje komfort při efektivním využívání budovy s jejím dokonalým zabezpečením, energetickými úsporami a atraktivním designem. Volit lze jednodušší varianty začínající u automatizace oken a dveří i komplexní systémové řešení celého objektu, a to u komerční i soukromé výstavby. Systém Schüco pro dokonalou kontrolu vstupu a zabezpečení únikových cest nese označení Door Control System. Dalším důležitým prvkem je bezdrátový systém automatizace objektů Schüco Wireless Control System, který zajistí synchronizaci všech systémových prvků bez nutnosti propojení kabely. Třešničkou na dortu pak může být automatizované LED osvětlení fasád – Schüco LightSkin powered by Zumtobel -, pomocí kterého lze velmi vkusně zdůraznit individualitu každého objektu.

Systém automatizace kromě výše zmíněného zaštituje například decentralizovanou ventilaci skrze fasádní prvky. Řízená kontrola a výměna vzduchu významně přispívá k optimalizaci energetických ztrát/úspor, zlepšuje kvalitu klimatu uvnitř objektu. Reprezentanty bezpečnostních prvků jsou dále například zařízení pro odvod kouře a tepla, která v případě požáru ochrání únikové cesty před kouřem a vysokými teplotami. Opomenout nelze magnetické senzory instalované do rámů oken, dveří a světlíků pro identifikaci stavu otvorové výplně (otevřeno/zavřeno/zamčeno/odemčeno). Senzory rovněž mohou zprostředkovávat povětrnostní informace, být napojeny na centrálu signalizace vloupání, techniku ovládání fasádních prvků a vytápění, upozorňovat na rozbití skla, navíc umějí ochránit při hrozícím skřípnutí prstů. Z pohledu uživatelského komfortu upozorněme na moderní typy kování a veškerou ovládací a zabezpečovací techniku pro okna, dveře a posuvné systémy. Ke spokojenému užívání lze volit manuální i dálková ovládání, samozřejmostí jsou aplikace pro chytré telefony a počítače s možností centrálního řízení.

Schüco Door Control System Schuco Door Control System - Vstup do bytoveho domu

Schüco Door Control System nově s modulem pro čtení otisků prstů či video kamerou
Na stavebnicovém principu založený systém pro ochranu vstupu Schüco Door Control System (DCS) je plně integrovaný do dveřního profilu. Panel DCS má elegantní povrch z tónovaného skla. Modularita je výhodou, každý z dílčích prvků lze operativně přidat, mohou být navrženy v různých rozměrech. Systém je kompatibilní s novostavbami i rekonstruovanými objekty, Schüco poskytne řešení individuálním rodinným domům i velkým komerčním objektům. Zatímco doposud se vstupní kontrola týkala zejména čteček karet a klávesnic, nově lze připojit modul pro čtení otisků prstů. Tyto i další jednotky týkající se nouzového východu a kontroly únikových cest jsou vždy řazeny ergonomicky, s důrazem na bezbariérové ovládání. Na veletrhu BAU byly představeny tři nové moduly: video kamera, reproduktor a mikrofon. K dispozici jsou různé varianty zvonků, podsvícený modul s číslem popisným či instalace čidel pohybu. Využití nejmodernějších technologií a sofistikovaného designu u systému DCS potvrdilo i prestižní loňské ocenění iF product design award 2012. Kompletní nabídka modulů je naplánovaná na červen 2013.  
Schüco Wireless Control System
Schüco Wireless Control System pro bezdrátové řízení objektu
Tento bezdrátový systém propojení jednotlivých funkčních prvků objektu je prioritně určený pro komerční výstavbu. Využití u sofistikovaných rodinných projektů však není vyloučeno. Schüco Wireless Control System slouží k automatizovanému řízení vytápění, větrání, osvětlení a stínění místnosti, připojit lze například noční chlazení objektu. Systém umožňuje přímé bezdrátové ovládání jednotlivých prvků inteligentní fasády prostřednictvím skrytých přepínačů (senzorů a pohonů). Výsledkem je energeticky efektivní ovládání budovy. Systém kupříkladu monitoruje aktuální klimatické podmínky, které porovnává s optimálním stavem, následně aktivuje příslušné systémové prvky vedoucí k dosažení ideálního stavu. Pod dohledem je tak kvalita vzduchu (senzory emisí CO2), teplota v místnosti, úroveň světla (stav žaluzií), systém umí ovládat osvětlení na chodbách, zapnutí počítačů v kancelářích atd. Čidla a pohony jsou umístěny například v kování rámu okna (kování Schüco TipTronic), nástěnné spínače (napájené bateriemi) lze připevnit na téměř jakýkoli povrch, například i sklo nebo dřevo, a jsou proto disponibilní i při změně umístění. Komunikace funguje přes radiový signál. Vedení kabelů, štukování a malířské práce zcela odpadají. Umožní-li to konstrukční provedení modernizovaných budov, lze zastaralé mechanické ovládání fasádních i dalších prvků objektu zcela nahradit bezdrátovou formou, rozhodně se tedy nejedná o řešení výhradně pro novostavby. Tato technologie může být významným benefitem třeba při modernizaci památkově chráněných objektů.
Instruktážní video najdete zde.
Schüco LightSkin powered by Zumtobel
Schüco LightSkin powered by Zumtobel jako třešnička na dortu
Schüco LightSkin představuje způsob, jak původně neatraktivní fasádu přeměnit v designový prvek objektu, a to za šera a v noci. Touto inovativní technologií skrytého nasvícení dílčích prvků fasády lze jednoduše zdůraznit architekturu stavby a upozornit na její jedinečnost. Unikátní systém Schüco LightSkin, který vznikl exkluzivně ve spolupráci s lídrem v osvětlování fasád koncernem Zumtobel Group, je určený výhradně pro profily firmy Schüco. Světelné jednotky jsou plně integrovány do příslušného okenního rámu nebo fasádního profilu, u oken se instalují např. do zasklívací lišty, a veškeré související příslušenství je rovněž vedeno skrytě. Vybrat lze odstín i intenzitu světla. Asymetrické paprsky elipsoidního tvaru rozmisťují světlo rovnoměrně po okně, kabeláž je skrytá a veškeré komponenty dodány z jednoho zdroje.

Více informací najdete na www.schueco.cz, oblast automatizace je popsána zde.
tisková zpráva
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*