Sdružení: Kvůli městskému okruhu v Praze 6 padne tisíc stromů

Fotogalerie ke článku (2)

Logo sdružení Ateliér pro životní prostředí

Logo sdružení Ateliér pro životní prostředí

Logo sdružení Arnika

Logo sdružení Arnika
Celá fotogalerie (2)

Kvůli výstavbě tunelů se Praha 6 zřejmě chystá pokácet téměř tisíc stromů a vymýtit asi 40.000 metrů čtverečních keřů. Uvedla to pražská sdružení Ateliér pro životní prostředí, Arnika a EKO Břevnov v tiskové zprávě, kterou zaslala ČTK. Praha 6 záměr kácení nepopírá, pokácené stromy chce prý nahradit stejným počtem nové výsadby. Podle sdružení ale v projektu návrh náhradní výsadby dřevin chybí, správní řízení o kácení dřevin je navíc prý nezákonné.

Plánované tunely souvisejí s výstavbou městského okruhu. V projektu se počítá s kácením stromů na Prašném mostě podél ulice Milady Horákové a v ulici Nad Octárnou ve Střešovicích, kde má být výjezd z tunelu, dále s vymýcením zeleně u vojenských hřbitovů pod Pohořelcem i ve Svatovítské ulici. Projekt v současné době projednává odbor životního prostředí šesté části, podle mluvčího Prahy 6 Martina Šalka by mělo být stanovisko vydáno do konce tohoto týdne.
Šestá městská část tvrdí, že jde o náletové keře a křoviny, které vyrostly "nadivoko". "Rozhodně jsme pro dokončení okruhu, protože pomůže a odlehčí dopravě v naší městské části. Vykácení vzrostlých stromů určitě budeme řešit výsadbou nových, náletové křoviny ale nahrazovat nebudeme," řekl dnes ČTK Šalek.
Podle sdružení ekologů ale v projektu návrh náhradní výsadby dřevin chybí. "Investor sice tvrdí, že po ukončení výstavby vysází novou zeleň, jde ale pouze o dvě stovky stromů. Některé z nich mají růst například na střeše podzemních garáží, takže nepůjde o plnohodnotnou městskou zeleň," napsali zástupci sdružení v tiskové zprávě.
Zástupci sdružení navrhují, aby byly postaveny provizorní přeložky, které by přemostily dočasné staveniště a umožnily průjezd automobilů bez zásahu do zeleně. "Podobně se postupuje při výstavbě metra a není potřeba nic bourat ani kácet stromy," řekl ČTK Pavel Černohous z Ateliéru pro životní prostředí.
Podle Černohouse jsou všechna správní řízení související se stavbou tunelů vedena protiprávně. "Stavba neprošla povinným hodnocením vlivů na životním prostředí, takzvaným procesem EIA," uvedl s tím, že se sdružení pokusí udělat vše pro to, aby byla povolovací řízení zastavena nebo přerušena.
Černohousovi rovněž vadí, že o stavbě a souvisejícím kácení rozhodují úředníci magistrátu a městských částí, kteří mohou být přímo pod vlivem vedení města. "Úředníci budou stěží bránit záměru, který prosazují politici, kteří mají vliv na jejich kariéru a platy," dodal. Odkázal přitom na správní řád, podle kterého mají být z rozhodování vyloučeny osoby, které mohou být podjaté.
Martin Skalský z Arniky tvrdí, že se po dostavbě tunelu zhorší životní podmínky obyvatel Prahy 6. I když zpravidla nejde o pěstěnou parkovou zeleň, i tyto stromy a keře mají podle něj velký význam pro životní prostředí města.

 

Zdroj: Zpráva ČTK, Šárka Dvořáková ptd pba, 20. února 2008.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*