Sdružení nesouhlasí s primátorskou záštitou akce o architektuře

(ČTK) – Členové Strany zelených a občanská sdružení z Prahy 6 nesouhlasí se záštitou, kterou dal primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) konferenci o architektuře. Podle nich by se měla týkat kontroverzního projektu Line, který má vyrůst na městském pozemku na Vítězném náměstí. Pořadatel ale odmítá, že by konference byla přímo o projektu Line. Akce sponzorovaná investorem stavby je jen pro zvané a odpůrci nedostali možnost účasti, tvrdí opoziční zastupitelka Petra Kolínská (SZ). Magistrát navíc bude rozhodovat o odvolání ohledně umístění stavby. Žádají proto primátora, aby záštitu stáhnul a pozvání na konferenci odmítl. Vyjádření primátora ČTK zjišťuje.

Zástupce investora projektu Line, kterým je společnost Vítězné náměstí, interpretaci občanských iniciativ odmítá. "Není to prezentace projektu Line," řekl ČTK mluvčí Jan Piskáček. "Nikdo z Vítězného náměstí navíc neplánuje, že by se konference zúčastnil s prezentací," ohradil se proti tvrzení. Vítězné náměstí patřící do skupiny PPF Real Estate podle něj podporuje řadu podobných akcí.

Návrh administrativní budovy od architekta Radana Hubičky vyvolal u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce, jak je tomu v případě netradiční architektury pravidelně. O tom, zda dostane investor povolení ke stavbě, která zásadním způsobem změní ráz náměstí, se jedná už řadu měsíců. Společnost Vítězné náměstí získala na konci minulého roku pro projekt Line územní rozhodnutí.

"Projekt Line se staví na pozemku ve vlastnictví hlavního města Prahy a magistrát v následujících měsících bude rozhodovat o odvolání proti umístění stavby," uvedla Kolínská. "Akce není platformou pro kritickou výměnu názorů s cílem najít nejlepší řešení, ale snaha vytvořit pozitivní veřejné mínění ke kontroverzním stavbám v Praze," doplnila. Právo soukromníků pořádat propagační akce iniciativy respektují, primátorovu záštitu a jeho účast ale považují za "nepřijatelnou". Hudečka proto osloví otevřeným dopisem.


Konference s názvem Zahraničí jako inspirace pro moderní architekturu v Praze se koná ve čtvrtek v Národní technické knihovně. Účastní se jí řada českých i zahraničních architektů, včetně autora návrhu Line. Podle pozvánky by se příspěvky měly věnovat vybraným projektům moderní architektury v zahraničí i v ČR. "Že se bude některý věnovat přímo projektu Line, z programu nevyplývá," tvrdí Piskáček. "Je to jedna z dvaceti odborných konferencí, které Euro ročně pořádá," řekl ČTK Tomáš Skřivánek z Mladé fronty a.s. "Pokud chceme mluvit o moderní architektuře, je nutné, aby diskutovali architekti, developeři i zástupci samosprávy. Záštita primátora je standardní záležitost," doplnil.

Ohledně stavby se vedly bouřlivé debaty na dejvické radnici. Odpůrci stavby si stěžovali na podjatost vedení radnice i stavebního úřadu. Opoziční zastupitelé a občanská sdružení koalici vyčítali minulá rozhodnutí ohledně obecního pozemku, na kterém se radnice namísto dříve plánované své nové budovy rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi ale zůstalo předkupní právo na pozemek.

Budova, které lidé začali přezdívat Lední medvěd, má dotvořit dosud otevřený blok domů na Vítězném náměstí. Investor říká, že stavba vedle administrativních ploch přinese i nové služby občanské vybavenosti, plánuje se kavárna, menší obchody a další služby. Loni byl projekt oceněn jako nejlepší architektonický projekt v rámci renomované soutěže Stavba roku.

Doplněno Stavbaweb:
Dopis účastníkům konference


Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*