Seestadt Aspern

Výstavba nové moderní městské čtvrti ve vídeňském Aspernu vstupuje do druhé fáze. Přímo u stanice metra U2 vznikne 1 120 nových bytů, z toho 860 podporovaných. Bytové jednotky doplní komerční i veřejné plochy. Budoucí nájemníci mohou spolurozhodovat o jejich podobě.

Vídeň vypsala architektonickou soutěž na podobu nových obytných budov v nově vznikající čtvrti Seestadt Aspern. Výstavba nové moderní čtvrti na východním předměstí Vídně se tak přehoupla do druhé etapy. Na sedmi staveništích u stanice metra U2 vznikne na základě soutěží tisíc nových bytů. Některé z bytových domů mohou v rámci tzv. Baugruppen společně s architekty navrhnout i jjejich budoucí obyvatelé. Dalších 120 bytů postaví prostřednictvím městské organizace přímo město Vídeň. Všechny obytné projekty vzniknou jako nízkoenergetické a umožní i sledovat spotřebu, od čehož si Vídeň slibuje další dlouhodobé úspory energií a tím i nákladů.

Město krátkých cest
Při rozvoji nové čtvrti vychází město Vídeň i z poznatků diskutovaných na mezinárodních stavebních výstavách IBA_Wien. Aby Seestadt Aspern například nebyl pouze noclehárnou, je minimálně 20 procent budoucí nájemní plochy z nových stavenišť určeno pro nebytové projekty. Kanceláře a obchodní plochy tak vzniknou přímo v sousedství bytových jednotek a budoucí nájemci mohou spolurozhodovat o jejich podobě. Cílem Vídně je „ulehčit práci z domova a vytvořit možnosti pro nákup či vzdělávání přímo v obytných budovách. V plánu jsou i sociální a komunální zařízení. Jistý už je vznik knihovny a školky,“ tvrdí radní pro bytovou výstavbu Michael Ludwig.

Vítězné projekty budou vybrány do poloviny června 2017. Výstavba by měla začít na podzim 2018 a její ukončení je plánováno na podzim 2020. V rámci participativního plánování však noví obyvatelé budou moci o podobě volných ploch rozhodovat i rok po nastěhování a získají tak možnost okolí přímo ovlivnit.

Moderní čtvrť Seestadt Aspern
Nová čtvrť Seestadt Aspern vzniká od roku 2009 na východě rakouské metropole, dvacet minut jízdy metrem z centra. Do roku 2028 zde vznikne bydlení a pracovní místa pro více než 20 000 obyvatel. Jeden z největších evropských městských rozvojových projektů současnosti využívá nejnovější technologie, inovativní řešení i urbanistické trendy. Automobily například místo v ulicích parkují v podzemních garážích; obyvatelé však mohou využít zvýšený počet stanovišť carsharingu nebo bikesharingu a samozřejmě MHD. V Aspernu také roste nejvyšší dřevěná budova na světě: „HoHo Wien“ s výškou 84 metrů a 24 podlažími.
tisková zpráva
Foto: Probíhající výstavba v Seestadt Aspern © Eurocomm-PR


Doplněno Stavbaweb:
www.aspern-seestadt.at
Wien: aspern Seestadt
Wikipedie: Seestadt Aspern

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Začátkem 7o let jsem dělal soutěž Viden sever,osídlení pro 4O.OOO
    obyvatel,dostali jsme se do posledního kola.Nosek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*