Šéf pražských památkářů: S nádražím Vyšehrad je to na dobré cestě

Fotogalerie ke článku (1)

Již zbouraná  hrázděná čekárná a staniční budova bývalé stanice Vyšehrad 11/2005 (foto MHD)

Již zbouraná hrázděná čekárná a staniční budova bývalé stanice Vyšehrad 11/2005 (foto MHD)
Celá fotogalerie (1)

Zanedbané nádraží Vyšehrad v Praze se možná konečně dočká rekonstrukce.

Firma TIP Estate, která loni zvítězila ve výběrovém řízení Českých drah a historickou budovu koupila, se spojila s významným pražským architektem, který by měl navrhnout studii na využití nádraží a jeho okolí, řekl 26.3.2008 ČTK šéf magistrátního odboru pražských památkářů Jan Kněžínek.

"Je to vlaštovka možného obratu k lepšímu," uvedl Kněžínek. Jméno architekta zatím nechce zveřejnit, dokud nebude podepsána smlouva mezi oběma stranami.
Se společností TIP Estate se magistrátní památkáři nespojili. "Nechci s nimi komunikovat do té doby, než si najmou architekta, ta komunikace pak bude probíhat prostřednictvím studií," dodal Kněžínek.

O osud budovy nádraží se obávala radnice Prahy 2. Podle starostky Jany Černochové (ODS) je také možné, aby památkáři požádali soud o předběžné opatření, aby vlastník budovu nezničil. Podle Kněžínka to ale nepřipadá v úvahu.

Druhá městská část má se společností TIP Estate špatnou zkušenost, firma totiž bez vyjádření památkářů i Drážního úřadu, který v takových případech vydává povolení, zbourala vedlejší bývalou čekárnu. Domek stál mezi kolejemi a s hlavní budovou ho spojoval podchod. Kvůli odstranění budovy, která patřila mezi nemovité kulturní památky, podal magistrátní odbor minulé pondělí trestní oznámení.

Pro historickou budovu hledaly dráhy nájemce od začátku 90. let. Minulý rok vypsaly výběrové řízení, společnost TIP Estate nabídla nejvyšší nabídku. O budovu měla zájem i radnice Prahy 2, chtěla tam vybudovat kulturně-společenské centrum.

Zdroj: Zpráva ČTK 26.3.2008

Současný stav Vyšehradského nádraží

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*