Semily koupily zchátralý hotel Centrum

(ČTK) – Zchátralý hotel Centrum v sousedství Kulturního centra Golf v Semilech, koupilo město. Za zajímavou ukázku architektury ve stylu brutalismu 70. a 80. let minulého století zaplatilo 3,675 milionu korun. Další desítky milionů korun bude ale třeba investovat do jeho kompletní rekonstrukce. „Budova je ve velmi špatném stavu, léta se do ní nedala ani koruna, potřebuje rekonstrukci střechy, oken, rozvodů,“ řekla dne 17. února 2019 ČTK starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily), která v pátek podepsala za město kupní smlouvu.

Původně se jednalo o ceně vyšší, podařilo se ji ale ze čtyř milionů snížit. „Budovu je třeba vyklidit a to jsme vzali na sebe,“ řekla starostka. Koupi hotelu, byť za relativně nízkou cenu, předcházela podle ní dlouhá diskuze. „Osobně si nemyslím, že bychom měli vlastnit hotel nebo budovy, které jsou určené spíš k podnikání, ale je to součástí Kulturního centra Golf, je to v centru města a my jsme nechtěli dopustit, aby se nám tam ubytovávali agenturní zaměstnanci a podobně. Chtěli jsme mít kontrolu nad tím, co se tam bude dít,“ vysvětlila starostka důvody, které zastupitele ke koupi hotelu vedly.

Areál Kulturního centra Golf spolu s jídelnou, klubovnami a kancelářemi byl postaven v roce 1979 podle návrhu Stavoprojektu Liberec. Jako autor je pod ním podepsán architekt Pavel Švancer, spoluautor hotelu a vysílače Ještěd v Liberci. O výstavbu kulturního centra se tehdy zasloužil národní podnik Kolora a z větší části byl areál postaven v akci „Z“. Středisko bylo rozděleno do tří částí a v roce 1986 k němu přibyl ještě hotel, postavený ve stejném stylu. Celý areál se zachoval v autentické podobě, radnice proto usiluje o jeho prohlášení kulturní památkou. „Teď, když jsme získali i hotel, už tomu nic nebrání,“ poznamenala Mlejnková.

Co bude s hotelem dál, ale zatím podle starostky není jasné. „Budeme hledat nějaké dotační tituly, abychom zatížili rozpočet nějakými 50 miliony korun nutnými na rekonstrukci, to si nemůžeme dovolit,“ řekla Mlejnková. Diskutovalo se podle ní o přestavbě hotelu na byty. „Kdybychom třeba přemýšleli o nějaké kombinaci bytů a hotelu, tak by to určitě dávalo smysl, protože ubytovací kapacity v Semilech chybí. Když se tu konají nějaké akce, tak jsou tu jen dva hotely. Ale je otázkou, jestli to má provozovat město,“ dodala.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobný popis objektu najdete na stránkách Památkového katalogu NPÚ.
Kulturní centrum Golf Semily – historie

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*