Senát má výhrady k novele stavebního zákonu, rozhodne sněmovna

Novela má umožnit stavět i v nezastavěných částech obcí, které nemají územní plán.

Senát má výhrady ke sněmovní verzi novely stavebního zákona. Novela má umožnit stavět i v nezastavěných částech obcí, které nemají územní plán, což podle platného zákona možné není. Senátoři proto záměr novely uvítali. Vadilo jim ale, že by norma měla výčtově určovat, co by bylo možné v těchto obcích stavět. Tento výčet proto dnes navrhli zobecnit a zachovat povolování územním řízením. Senátními návrhy se tak bude muset znovu zabývat sněmovna, která má možnost postoj Senátu přehlasovat.

Novela by podle Senátu měla umožnit postavit třeba i zájezdní hostinec nebo penzion, což by zvýšilo zaměstnanost v obci, uvedl místopředseda senátního výboru pro územní rozvoj Pavel Eybert (ODS). „Kdo jiný než vlastník půdy by měl primárně rozhodovat o tom, kde bude bydlet, kde co bude postaveno, k čemu to bude používáno,“ dotázal se.

Sněmovní verze, o jejíž podobu se postarali poslanci Strany zelených, výčtově povoluje výstavbu domů pro bydlení a stavby občanské vybavenosti, které budou muset hraničit s pozemky v zastavěném území. Povoleny budou také zemědělské stavby pro trvalé bydlení s nejvýše třemi samostatnými byty.

Novela má pomoci výstavbě v 2700 menších obcích v Česku, které dosud nikdy neměly územní plán, a tisícovce dalších obcí a měst, kde by musely tři roky čekat na schválení nového územního plánu. Možnost stavět v jejich nezastavěných částech má platit až do roku 2015. Stavět takto bude ale možné jen se souhlasem zastupitelstva obce. Souhlas také bude moci obsahovat podmínky pro umístění stavby.

Novela má také zjednodušit povolování souboru staveb. Pokud například stavebník staví současně rodinný dům a vedle něj garáž, projedná to stavební úřad prostřednictvím jednoho povolení. Obce by také podle nové úpravy nahrazovaly zpracované územní plány nikoli v pětileté, ale devítileté lhůtě, což by mělo přinést úspory.

Norma má také usnadnit výstavbu plotů. Například na postavení všech plotů vyšších než 1,8 metru, které by hraničily s veřejným prostranstvím, je nyní třeba stavební povolení, přičemž tyto ploty nesměly být postaveny svépomocí. Nově už to nebude nutné. Podle senátorů by navíc povolení nemělo být třeba ani u oplocení mladých stromků v lese.

Zdroj: Zpráva ČTK 23.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*