Seniorské hřiště — hřiště pro všechny generace

V České republice "první vlaštovka", zkušenosti s ním mají v zahraničí.

Na deseti strojích pod širým nebem si lze protáhnout a posílit záda, paže nebo nohy. A to všechno tak, aby to zvládli i starší lidé. Právě pro ně je určeno zcela nové „hřiště pro seniory — hřiště pro všechny generace“, které radnice nechala umístit na Petřinách do vnitrobloku domů u ulic Na Petřinách, Peštukova a Čílova.

„Pohyb je prospěšný pro každou věkovou kategorii. Velký význam má zejména pro lidi v pokročilejším věku, kdy je aktivní životní styl důležitý pro udržení motorických schopností  a tím i pro delší a zdravější život “ domnívá se starosta Tomáš Chalupa a dodává: “Hřiště má i další význam a to společenský. Místo pro vybudování hřiště nebylo vybráno náhodou. Je blízko nákupního střediska a my víme, že na lavičkách u tohoto vnitrobloku se senioři často scházejí. Chtěli jsme jim poskytnout příjemný prostor s možností sportovního vyžití.“

Zatím jsou na hřišti pouze stroje pro cvičení, ale do jara má mít tento vnitroblok nainstalováno veškeré vybavení — lavičky a dokonce i pítko. „Na žádost obyvatel okolních domů zvažujeme dovybavit hřiště i stolky. Obyvatelům se hřiště líbí a těší se, že se tam budou scházet a pít kávu, o stolky nás sami požádali“, říká radní Jan Záruba, který má na starosti životní prostředí.

Zatímco hřiště pro seniory je nejen v Praze, ale i v České republice první vlaštovkou, zkušenosti s ním mají v zahraničí. Radnice se nechala inspirovat podobným zařízením v britském Manchesteru, tam si senioři sami hřiště na své radnici prosadili.  Cvičební stroje jsou zdarma přístupné každému, kdo si zakládá na zdravém životním stylu. „Každý stroj bude vybaven srozumitelným návodem i obrázkem, který popisuje způsob cvičení. Plánujeme také, že na jaře bude na hřišti v předem známých termínech přítomen lektor, který zájemcům ukáže, jak na strojích cvičit.“ říká Záruba.
Na většině strojů je možné cvičení ve spolupráci s partnerem, ale je možné i individuální cvičení. Hřiště není určeno výhradně seniorům, využít ho mohou všichni, ve vnitrobloku je i houpačka pro děti. Revitalizace celého vnitrobloku a  stavba hřiště včetně revitalizace přišla městskou část na 4,3 milionu korun.
„Praha 6 má nyní 85 dětských hřišť a některá další se ještě připravují nebo budou revitalizovat, myslíme ale i na ty  starší — mládež a dospělé a připravujeme projekty i pro ně. Moderní péče o veřejná prostranství — to dnes už dávno nejsou jen hřiště pro děti. Chceme všem našim občanům nabízet další využití městské zeleně, další sportovní a relaxační aktivity moderně a atraktivně“, představuje plány radnice starosta Tomáš Chalupa.

Zdroj: TZ MČ Praha 6, 26.11.2008

Seznam posilovacích strojů s vyobrazením naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*