Šest staveb má nominace na Cenu Klubu za starou Prahu

(ČTK) – Šest novostaveb, dostaveb či rekonstrukcí má nominace na Cenu Klubu za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí. Jsou mezi nimi stavby veřejné i soukromé, žádná z nich ale není v Praze. Vítěze v desátém ročníku soutěže pořadatelé oznámí 18. února.


Přestože Klub za starou Prahu s mnohaletou historií vystupuje převážně na obranu historických staveb a městského prostředí, tvrdí jeho členové, že současná architektura do historického prostředí rozhodně patří. Soutěží chce přispívat k dialogu mezi památkáři a moderními architekty. Oceňuje stavby, které podle klubu nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.

Nominaci má Divadlo na Orlí v Brně, rodinný dům s ordinací v Holešově, Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži, Oblastní galerie v Liberci, polyfunkční dům v Mohelnici a dostavba hotelu Arigone v Olomouci.

Loni v soutěži Klubu za starou Prahu zvítězila rozhledna a vestibul Muzea chmelařství v Žatci. Jejich autorem je tamní ateliér Huml & Vaníček. Na druhém místě skončila rozdílem jediného hlasu stavba galerie Závodný v Mikulově od místního architekta Štěpána Děngeho. Třetí v hlasování skončil pěší Tyršův most v Přerově navržený Alenou Šrámkovou, Lukášem Ehlem, Tomášem Koumarem a statiky Milanem Komínkem a Ladislavem Dvořákem.

Klub za starou Prahu podle předsedy poroty Rostislava Šváchy vyzdvihuje nejen objekty, které v původním kontextu "dobře vypadají", ale které také danému místu přinesou nějaký další prospěch, novou užitečnou funkci. To podle něj loni splnily všechny nominované stavby.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*