Šetrné budovy v Národní technické knihovně

Celkem 140 odborných publikací zaměřených na šetrné budovy a jejich výhody mohou zájemci nalézt v Národní technické knihovně díky projektu Šetrné budovy v NTK. Ten od roku 2015 zaštiťuje Česká rada pro šetrné budovy spolu s NTK a z prostředků partnerských firem pro knihovnu nakupuje odbornou literaturu. Celkem již nakoupila knihy za více než čtvrt milionu korun.

V knihovně tak díky projektu nechybí knihy zaměřené na energetické úspory, principy cirkulární ekonomiky ve stavebnictví, hospodaření s vodou v budovách, zelené střechy nebo řešení problematiky tepelných ostrovů ve městech. Pro praxi jsou asi nejlépe využitelné případové studie řady šetrných budov realizovaných v zahraničí.

Cílem Rady je dosáhnout tzv. Vize Nula, tedy stavu, kdy budovy budou mít nulovou zátěž na životní prostředí, a to v celém jejich životním cyklu. K tomu směřuje veškeré své edukační aktivity včetně nákupu odborné literatury. „Snažíme se všechny, kdo se podílejí na stavebním rozvoji, motivovat k tomu, aby změnili způsob navrhování budov, jejich výstavby a následného provozování. K tomu, aby architekti a projektanti navrhovali, stavební firmy stavěly a majitelé budov je provozovali s minimálním dopadem na životní prostředí, musí ale mít relevantní informace. A ty jim přináší právě projekt Šetrné budovy v NTK,“ řekla výkonná ředitelka Rady Simona Kalvoda.

Edukační snahy Rady ocenil také vedoucí Ústavu prostorového plánování a profesor Fakulty architektury ČVUT Karel Maier. „Pokud má být něco udržitelné, musí to být udržitelné i pro generaci, která přijde,“ vysvětlil význam vzdělávání adeptů architektury v technologiích a výhodách šetrné výstavby.

Knihy nejsou v jedné ucelené sbírce věnované šetrnému stavebnictví, ale jsou umístěny podle témat v sekcích jako je architektura, energetika, stavební inženýrství, stavební materiály a další. Takto uspořádané publikace podle zkušeností NTK mohou lépe oslovit i ty, kdo původně téma šetrného stavebnictví vůbec nehledali. Knihy si lze na místě prostudovat či bezplatně zapůjčit za podmínek běžného knihovního řádu.

„Nejsme odborníky na všechny obory, jsme jen správci. Ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy proto vidím obrovský potenciál. Jako knihovna se totiž můžeme plně spolehnout na to, že knihy vybrané odborníky z Rady patří k tomu nejlepšímu z oboru,“ řekl ředitel NTK Martin Svoboda. Podle něho si navíc knihovna všech 140 publikací pořízených z prostředků Rady nechala posoudit novým softwarem, který umí vyhodnotit kvalitu a sbírka dosáhla vynikajících výsledků. Nejvíce se ze 140 svazků zatím půjčují knihy zaměřené na certifikaci budov a digitalizaci projektování tedy zavedení systému BIM (building information modeling). Vzhledem k zájmu o knihy se Rada rozhodla v projektu pokračovat novou formou, o její podobě nyní jedná s partnerskými firmami i NTK.

Projekt Šetrné budovy v NTK podporují vybrané členské společnosti České rady pro šetrné budovy. Mezi nimi nechybí poradenská společnost v oblasti environmentálních certifikací budov EkoWATT CZ, dodavatel stavebních materiálů Saint-Gobain Construction Products CZ, architektonické studio Jakub Cigler Architekti, stavební společnost VCES a v neposlední ředě firma ELAN Interior, dodavatel vybavení kancelářských prostor a společnost Schneider Electric CZ či stavební firma Skanska.

Více informací o konferenci najdete na www.setrnebudovy.cz.

tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*