Severočeské muzeum v Liberci čeká rozsáhlá modernizace

(ČTK) – Severočeské muzeum v Liberci čeká rozsáhlá modernizace. Liberecký kraj uspěl s žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Na projekt za zhruba sto milionů korun má slíbených téměř 90 procent z evropských peněz. Práce by měly začít na jaře 2018, sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Blanka Daníčková. Muzeum zůstane kvůli opravám půldruhého roku pro veřejnost zavřené, znovu otevřít by se mělo na podzim 2019. Už před dvěma lety bylo muzeum kvůli opravám pět měsíců zavřené.

Podle ředitele muzea Jiřího Křížka není možné náročné úpravy dělat za provozu, pro návštěvníky by ale rád nechal otevřenou vyhlídku na věži. „Nedokážu si představit, že by se po staveništi pohybovali návštěvníci, i pro zaměstnance to bude náročné,“ řekl ČTK ředitel. Rekonstrukci totiž čeká nejen zázemí pro návštěvníky, kompletní obnovy by se měla dočkat elektroinstalace. Rekonstruovat se bude část expozic, některé kanceláře se promění v depozitáře, do nichž budou mít přístup i návštěvníci.

Severočeské muzeum v Liberci bylo postaveno na konci 19. století a tomu odpovídá i jeho stavebnětechnický stav. „Je to nádherná budova, potřebuje ale nové inženýrské sítě, chceme vybudovat i klimatizaci. V zimě tu musí být návštěvníci v kabátech, v létě je tu horko, což nesvědčí návštěvníkům ani exponátům,“ řekl Křížek. V budově je navíc řada bariér – i jednotlivá podlaží rozdělují schody na různé úrovně. Největším úskalím je ale monumentální vstupní schodiště. Vedle něj by měl být venkovní výtah, který umožní přístup do muzea i postiženým nebo matkám s kočárky.

Modernizace muzea je dlouho připravovaným projektem, uskutečňuje se po etapách. Podle Křížka byla původně připravena kompletní modernizace zhruba za 280 milionů korun, která zahrnovala i rekonstrukci zázemí pro zaměstnance a depozitáře. Objem peněz z evropských fondů je ale omezený, a tak muselo muzeum záměr zredukovat. „Teď začnu připravovat další etapu, i zaměstnanci by si zasloužili lepší podmínky,“ poznamenal ředitel.

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Jeho depozitáře ukrývají přes 700.000 sbírkových předmětů. Má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení – přírodovědecké, historické a uměleckohistorické. V současnosti má čtyři stálé expozice věnované užitému umění, přírodě Liberecka, mechanickým hudebním automatům a uměleckému plakátu. Pátou expozicí je park, který historickou budovu obklopuje. V době rekonstrukce by v něm Křížek chtěl udělat panelovou výstavu.

Severočeské muzeum v Liberci

Wikipedie: Severočeské muzeum v Liberci

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*