Showroom Byssine

Zadáním ze strany investorky, majitelky a zakladatelky mladého českého beauty brandu, bylo vybudovat kamennou prodejnu / showroom pro její již několik let fungující e-shop. Byssine přináší na český trh globální selekci produktů ze světa rituálů péče o tělo. Každý produkt či řada jsou charakteristické, proto v rámci návrhu nabízíme širokou škálu výstavních míst a situací. Produktům vytváříme kulisu. Inspiraci hledáme v italských interiérech a kombinujeme dobové nábytky spolu s mobiliářem tvořeným na míru lokálními řemeslníky. Nehledáme prvoplánový luxus a nechceme přejímat soudobé, často mondénní, trendy. Jde nám o vlastní charakter a kvalitní řemeslné zpracování. Půdorysně poměrně malý, avšak prostorově velkorysý nebytový prostor v přízemí nově opraveného objektu v ulici Pernerova, je rozdělen do dvou hlavních místností s malým vestavěným hygienickým zázemím. V hlavním prostoru, který je přístupný z ulice, nalezneme výstavní a prodejní část. Druhá místnost slouží zejména ke konzultacím, líčení, a jako administrativní zázemí obchodu. Hlavní sklad produktů se nachází mimo objekt.

Do prodejny vstupujeme naproti textilem obloženému masivnímu betonovému sloupu, který vynáší novou nástavbu původně dvoupodlažního domu. Necitlivě umístěný prvek se snažíme vtáhnout do hry a pomocí něho členit prostor. Pocitově nás pohledem orientuje diagonálně do středu místnosti. Zde, pod výraznými ručně šitými papírovými lustry, se nachází zrestaurovaný oddací pult z radnice v severních Čechách – jedná se o krásně dýhovaný vintage kousek s mosaznými doplňky. K lékárnické tradici pak odkazuje závěsný kabinet na ose stolu, jehož čelo tvoří recyklované a následně lakované a zlacené MDF desky. Police uvnitř jsou mosazné, vnitřní část korpusu je vyložena zrcadlem, stejně jako bočnice vystupující ze zeleného, od stěny odsazeného polstru. Ten najdeme i v zádech vedlejšího horizontálně orientovaného regálu, jehož soklová část a mohutné stojiny jednotlivých polic jsou namořeny do rudě červeného odstínu. Police horní části regálu jsou opět mosazné břity, stejně jako sokl. Předěl mezi soklem a horní částí je tvořen kamennou deskou. Ze stejného kamene je i lapidární umyvadlo za sloupem, sloužící pro omývání během prodeje. Kulaté zrcadlo nad ním je přisazeno k prořezané a podsvícené obruči. Obdobný princip je uplatněn i u zrcadla za vstupními dveřmi. Při prostupu do vedlejší místnosti míjíme za betonovým sloupem sestavu geometricky provázaných polic kotvených na minimální trny do nosné zdi objektu. Oba prostory odděluje transparentní posuvná mosazná mříž, přisazená ke zdi z druhé místnosti. Této zádní místnosti prostoru dominuje šedý stůl amébního tvaru, v jehož pozadí se nachází dlouhá skříňová stěna jdoucí přes celou hloubku i výšku obchodu. V její levé části je vytvořena polstrovaná nika s kamennou deskou, uvnitř které je osazen obraz od restaurátora a malíře Václava Hendrycha. Připomíná díla starých mistrů a odkazuje na propojení duševní a fyzické krásy člověka. Mimo vše zmíněné najdeme v prostoru mnoho solitérních kusů nejen sedacího nábytku. Ten je volně rozmístěn po celém obchodu a vždy se jedná o starší repasované kusy ze zahraničí.

Jako nášlapná vrstva podlahy byla v celé jednotce zvolena cementová stěrka v pískovo-šedé barvě s jemnou strukturou. Podlaha vytváří klidný a jednotící podklad pro množství rozličných prvků. Veškeré osvětlení je programovatelné. Hlavním zdrojem světla jsou zavěšené reflektorové lišty obíhající celý krám. Mimo doplňkové osvětlení v podobě jednotlivých svítidel je každá výstavní police nasvícena led páskem.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Autoři: Martin Petřík, Tomáš Kotrč, Nora Sopková
Dodavatelé:
Václav Hendrych – malíř a restaurátor
Mga. Aneta Soukupová – restaurátorka a zlatička
Vít Plešingr – pasíř
Pavel Halada – truhlář
Michal Šíma – čalouník
Kamenictví JEŽ
Ing. Jan Fišer – pergamenová stínidla
Tomáš Dolanský – výroba konstrukce lustrů
Delta light – osvětlení
Adresa: Pernerova 136/45, Praha 8 Karlín

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*