Sídlo finanční skupiny J&T

Budova na rozhraní pražského Karlína a Libně urbanisticky doplňuje nedávno dokončený administrativní areál Rustonka. Od svých sousedů se však odlišuje výrazem fasády i vnitřní náplní budovy.

Svět financí se skládá z různých prvků, vše musí fungovat a do sebe zapadat. Kontinuální fasáda tento svět odráží. Technická racionalita je doplněna o nepravidelné členění, které bylo inspirováno pracemi významných abstraktních malířů a sochařů. Jasnému ortogonálnímu členění odpovídá i základní rozložení prostor uvnitř budovy, podtržené originálním grafickým návrhem orientačního systému. Grafické ztvárnění písma, znaků či geometrie liniových svítidel vychází právě z výrazné grafičnosti fasády.

Při návrhu interiéru byl prioritní komfort uživatelů, tedy zaměstnanců a klientů. Konceptu předcházel průzkum, ve kterém měli zaměstnanci možnost vyjádřit, co jim v práci chybí a co by si přáli. Jedním z hlavních požadavků bylo mít dostatek prostoru pro setkávání, ať už pracovní či neformální. Lidé tráví v práci hodně času a měli by se tu cítit dobře, celý prostor tak byl spíše navržen jako obytný než kancelářský.

Kanceláře ve všech patrech navazují na fasádu, aby dovnitř pronikalo světlo. Oddělené jsou skleněnými příčkami, pro větší pocit soukromí si tu však mohou zaměstnanci zatáhnout záclony. V každém patře nalezneme také pracovní a relaxační mixzónu, kam mohou zaměstnanci zajít na kávu či si zde udělat krátkou poradu.

Kromě standardních kancelářských podlaží se v budově nachází Work Café, které se rozprostírá příčně přes šesté patro. Kromě jídelní části s kuchyňkami a fresh lednicemi jej dále tvoří studovna, uzavřený přednáškový sál a centrální prezentační prostor, který lze upravovat podle počtu účastníků a účelu akce. Vedle kavárenského posezení či jídelních stolů tu zaměstnanci najdou také sedačky a různá zákoutí, kde se mohou setkávat či si naopak užít soukromí.
 
Střešní zahrada nabízí nejen výhled na centrum Prahy a Hradčany, ale také vše potřebné pro práci a zábavu. Vedle wifi a různorodého posezení je zde připraveno také zázemí pro catering na případné akce. Zaměstnancům je k dispozici fitness či kolárna se šatnou a sprchami. Součástí budovy jsou také garáže s myčkou a nabíječkami na elektromobily.

Výrazná a silná budova, která svým projevem akcentuje vztah investora k nedílné součásti jeho zájmu – umění, dala autorům možnost v interiéru využít organického zakřiveného tvarosloví kontrastního vůči rigidnosti fasády. Vstupní hale dominuje dvacet metrů dlouhé osvětlení z českého křišťálu. Umělecké svítidlo Stellar Dust představuje jednu z největších novodobých světelných instalací u nás. Celkem 726 křišťálových kapek vzniklo dle návrhu architektů ve sklárně Bomma ve Světlé nad Sázavou. Na světelnou vlnu navazuje vlna dřevěná. Oba tyto prvky jsou vytvořeny pomocí unikátních parametrických definic. Zatímco Stellar Dust vychází z prostorových vazeb ve vstupní lobby, zakřivený podhled v kavárně, jež volně navazuje na vstupní halu, je algoritmickým přepisem geometrie ženského těla.

Uměleckou interiérovou vestavbu, která pomocí jemných oblých tvarů člení prostor a nabízí různá pobytová zákoutí, nalezneme v prostoru Work Café. Tam se také nachází velkoformátová nástěnná malba Michala Škapy.

Skutečnost, že je umění součástí života banky, dokazuje také galerie Magnus Art, kterou banka otevřela veřejnosti. Cílem galerie je vystavovat soukromé sbírky česko-slovenských sběratelů. Jako první představila banka vlastní sbírku, která zahrnuje díla laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého za třicet let své existence. Všechna podlaží osmipatrové budovy pak zdobí díla studentů z malířských ateliérů vysokých uměleckých škol a díla současných tuzemských umělců.

Nejen galerie je otevřena veřejnosti. Ambicí projektu bylo nevytvářet uzavřený bankovní svět, ale navázat na městský život a integrovat budovu do urbanistické struktury. Nedílnou součástí objektu se tak stala kavárna a restaurace Café Rustonka, která je přístupná veřejnosti a nabízí architektonicky zajímavý prostor pro soukromé i pracovní setkání.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice
 

Klient: J&T Real Estate; nájemce J&T Banka
Autoři: Studio CMC architects – Vít Máslo, David Richard Chisholm
Projekční tým: Evžen Dub, Gabriela Sekyrová, Pavel Paseka, Aneta Všechovská Zadáková, Josef Knížek, hlavní inženýr projektu (Obermeyer Helika), Taťána Čmelíková (Obermeyer Helika)
Spolupráce: umělecké dílo Stellar Dust – Bomma, umělecké dílo Art Wall – Michal Škapa, Infografika: Side2 – Tomáš Machek
Stavební část, statika: Obermeyer Helika
Dopravní řešení: Ateliér DUA
Technické zařízení budovy: Area TZB
Elektro: Colsys, EZH
Měření a regulace: SAUTER
Požární řešení: AMPeng
Krajinářská architektura: Jana Pyšková
Realizace: Sdružení Geosan – Metrostav,
Vedoucí projektu: JUDr. Ing. Karel Kutnohorský, Ing. Milan Kolaja
Realizace interiéru: Stavební Interiérové Systémy s.r.o.
Zastavěná plocha: 2250 m²
Hrubá podlahová plocha: 18 000 m² nadzemní část

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*