Šikmá věž v Pise je bezpečná na dalších 300 let, tvrdí expert

Fotogalerie ke článku (2)

Pisa

Pisa

Šikmá věž v Pise (zdroj: Wikipedia)

Šikmá věž v Pise (zdroj: Wikipedia)
Celá fotogalerie (2)

Šikmá věž v Pise, která patří už po desetiletí k největším turistickým lákadlům Itálie, je nyní bezpečná na dalších 300 let. Prohlásil to italský expert, který se podílel na náročném stabilizování podloží, na němž zvonice spočívá.

"Všechny naše předpoklady se potvrdily. Teď můžeme prohlásit, že věž zůstane v klidu po následujících 300 let," řekl deníku Corriere della Sera profesor geologie Michele Jamiolkowski.

Vrchol věže je odkloněn od vertikální osy zhruba o čtyři metry - do této pozice se zvonice dostala postupně během staletí, jak pod jejími základy povolovalo nepevné podloží. Po několika letech náročných prací se situaci podařilo stabilizovat a nyní už věž spočívá pevně, byť je stále nakloněná.

O úplné napřímení slavné kampanily neměl v Itálii nikdo zájem, protože by tím turisté přišli o jedinečný zážitek.

Nádherná zvonice, jejíž hmotnost spočítali italští odborníci na 14 000 tun, vyrostla v Pise v několika etapách mezi lety 1174 až 1370. Válcová stavba se začala záhy naklánět a tehdejší stavitelé se ji zprvu snažili opticky narovnat vkládáním lichoběžníkových kamenů, naklánění ale nikdy nezastavili.

Se stabilizací zvonice se po letech úvah začalo v roce 1990 a do ukončení prací v roce 2001 se expertům podařilo vertikální náklon zmenšit o 40 centimetrů. Následné dlouhodobé monitorování prokázalo, že dál už se věž od své osy neodklání. Do roku 1990 se ovšem nakláněla zhruba o milimetr ročně.

Po celou dobu stabilizování měla veřejnost přístup na tuto pamětihodnost uzavřen, pohledem na město z jejího spirálového schodiště se mohou návštěvníci Pisy znovu těšit od prosince 2001.

Zdroj: Zpráva 28.5.2008

Více informací o Šikmé věži v Pise naleznete zde.
Rozhovor:
John Burland, a Commission member and professor of soil mechanics at London's Imperial College of Science, Technology, and Medicine, tells how perilously close the tower has come to toppling over, and about the painstakingly careful procedure to remove soil from beneath the north side of the tower to help ease it slightly back toward the verticalâ??and toward a stability it has not known for 300 years.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*